İklimlendirme sektörü ocakta 525,4 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi

Yeni eklenen İklimlendirme sektörü ocakta 525,4 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Türkiye iklimlendirme sanayisinin ihracatı, ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,7 artarak 525,4 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, ocakta iklimlendirme sektörünün dış satımı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14,7 artarak, 525,4 milyon dolar olarak gerçekleşti.

En fazla dış satım Almanya’ya yapıldı

Ocakta en fazla ihracat 59,9 milyon dolar ile Almanya’ya yapıldı.

Almanya’yı, 39 milyon dolar ile Rusya, 36,6 milyon dolar ile Birleşik Krallık, 34,6 milyon dolar ile İtalya takip etti. En çok ihracat yapılan diğer ülkeler ise Fransa, İspanya, Polonya ve Irak oldu.

En fazla ihracat yapan il İstanbul

İklimlendirme sektöründe en fazla ihracat yapan il 196,7 milyon dolar ile İstanbul iken İstanbul’u, 62,3 milyon dolar ile Manisa, 49,6 milyon dolar ile Kocaeli, 37,8 milyon dolar ile İzmir ve 37,4 milyon dolar ile Bursa takip etti.

Yüzde 2,7’lik pay

TİM verilerine göre, sektör, ocakta ülkenin toplam ihracatından yüzde 2,7 pay aldı.

Ocak ayında 525,4 milyon dolarlık ihracat

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Başkanı (İSİB) Mehmet Hakkı Şanal, İklimlendirme sektörü olarak ocak ayında 525,4 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiklerini söyledi.

“En büyük hedefimiz dış ticaret fazlası veren sektör olmak”

Bünyemizde kurduğumuz Dış Ticaret İstihbarat Merkezinden gelen raporlar ve ihracatçılarımızdan aldığımız görüşler doğrultusunda yurtdışı ticaret heyetlerinden, fuar katılımlarına, alım heyetlerinden yurtdışı eğitim -B2B görüşmelerine kadar 30’u aşkın faaliyetin planlamasını yaptık ve hayata geçiriyoruz.

Şu ana kadar yurt dışında Slovakya, Moskova ve Suudi Arabistan’da 3 adet fuara ihracatçılarımızla birlikte katıldık. Ayrıca bu hafta İsrail’de B2B görüşme toplantısı organizasyonu ile Senegal’de Milli Katılım organizasyonu yapıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir