İngiliz askerleri, İran’dan Yemen’e gönderildiği düşünülen teknede tanksavar füzeleri buldu

Yeni eklenen İngiliz askerleri, İran’dan Yemen’e gönderildiği düşünülen teknede tanksavar füzeleri buldu son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

ABD’ye ait bir keşif uçağı, 23 Şubat’ta Umman Körfezi’nde İran’dan gelen gri muşambalarla kaplı yük taşıyan küçük bir tekneyi tespit etti.

Tanksavar füzeleri ve düzenekler ele geçirildi

Bölgede bulunan İngiliz Donanması’na ait HMS Lancaster adlı fırkateyn, tekneye Umman Körfezi’nde müdahale etmek istedi ancak tekne önce İran karasularına yönelmeye çalışsa da başaramadan İngiliz fırkateyni tarafından durduruldu.

İngiliz askerlerinin teknede yaptığı aramada, İran’da “Dehlaviye” olarak adlandırılan tanksavar füzeleri ve orta menzilli balistik füze düzenekleri için kanatçıklar ele geçirildi.

ABD güçleri de destek verdi

İngiltere’nin ele geçirilen silahlarla ilgili Birleşmiş Milletler’i (BM) bilgilendirdiği, Güvenlik Konseyi’nin 2216 ve 2231 sayılı kararları uyarınca ele geçirilen malzemeler üzerinde BM incelemesi yapılması davetinde bulunduğu belirtildi.

Öte yandan ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’na (CENTCOM) bağlı Bahreyn’deki 5. Filo’dan yapılan açıklamada, ABD güçlerinin, 23 Şubat’ta Umman Körfezi’nde Kraliyet Donanması tarafından yürütülen ve “İran’dan yasa dışı bir silah sevkiyatının keşfedilmesiyle sonuçlanan operasyona” havadan istihbarat, gözetleme ve keşif desteği sağladığı aktarıldı.

Yasa dışı yük taşımak için kullanılan rotada müdahale edildi

Tekneye müdahalenin daha önce Yemen’deki Husilere yasa dışı yük taşımak için kullanılan bir rota üzerinde yapıldığı ifade edildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan ABD Donanması Merkez Komutanlığı Komutanı Koramiral Brad Cooper, son üç ayda İran’dan yedinci kez yasa dışı silah veya uyuşturucu geçişinin önlendiğini belirterek, “Bölgesel deniz güvenliğini ve istikrarını tehdit eden herhangi bir istikrarsızlaştırıcı faaliyeti sürdürmek için ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Silah tedarik edilmişti

Birleşmiş Milletler Uluslararası Yemen Heyeti, 9 Eylül 2020’de açıkladığı raporunda, başta Fransa, ABD, İngiltere ve Kanada gibi Batılı ülkelerle İran’ın Yemen’de çatışan taraflara silah tedarik ettiğini aktarmıştı.

ABD Donanması, 1 Aralık 2020 de Aden Körfezi’nde İran’dan Yemen’e gönderildiği düşünülen bir teknede 50 tondan fazla mermi, fünye ve roket yakıtı ele geçirdiğini duyurmuştu.

Son olarak ABD Donanması, 10 Ocak’ta Umman Körfezi’ndeki bir gemide İran’dan Yemen’deki Husi milislere gönderildiği düşünülen 2 binden fazla saldırı tüfeği ele geçirildiğini duyurmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir