İran’da başörtüsü takmayan bayanlar akıllı kamera ile tespit edilecek

Yeni eklenen İran’da başörtüsü takmayan bayanlar akıllı kamera ile tespit edilecek son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

AA & Ensonhaber

İran’da ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra rahatsızlanarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Mahsa Emini’nin vefatı sonrası ülke genelinde ağır protestolar yapıldı.

İran Yargı Erki’ne bağlı Mizan Haber Ajansı’na nazaran, Polis Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, emniyet güçlerinin vatandaşlarla rastgele bir tansiyon yaşanmaması için yenilikçi bir önleme başvurulduğu kaydedildi.

Başörtüsü takmayan, akıllı kamera ile tespit edilecek

Açıklamada, halka açık alanlarda ve caddelerde akıllı kameralar kullanılacağı, kelam konusu kameraların başörtüsü zorunluluğuna uymayanların kimliğini tespit ederek kendilerine fiilin tekrarlanmasının hukuksal sonuçları hakkında ihtar bildirisi göndereceği belirtildi.

Zorunlu kıyafet kurallarına karşı çıkmanın ülkenin manevi imajını zedelediği ve güvensizlik yarattığına dikkat çekilen açıklamada vatandaşlardan polisle işbirliğini sürdürmeleri ve ziyan verici adımlardan kaçınmaları istendi.

Ne olmuştu?

İran’ın başşehri Tahran’da 13 Eylül 2022’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşat devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini 16 Eylül’de hayatını yitirmişti.

Emini’nin mevti üzerine memleketi Sakkız’da 17 Eylül 2022’de başlayan şovlar, ülke geneline yayılarak idare zıddı protestolara dönüşmüştü.

500 protestocu hayatını kaybetti

Aylarca süren olaylarda yaklaşık 500 gösterici öldürülmüş, yüzden fazla da emniyet vazifelisi hayatını kaybetmişti.

Ülkede Mahsa Emini’nin ölmesini protesto eden ve zarurî kıyafet kuralına karşı çıkan binlerce kişi gözaltına alınmıştı.

Toplu şovlar sona ermesine karşın, İran’ın bir çok bölgesinde bayanlar kamuya açık alanlar, alışveriş merkezleri, kafe, banka, okul ve sokaklarda başını örtmeyerek reaksiyonunu devam ettiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir