İran’da okullarda zehirlenme vakaları: Veliler, yetkilileri protesto etti

Yeni eklenen İran’da okullarda zehirlenme vakaları: Veliler, yetkilileri protesto etti son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Zehirlenme vakaları, İran’da son günlerde gündemi meşgul eden en önemli konular arasında yer alıor.

Ağırlık olarak kız okullarında görülen vakaların önüne geçilmemesi tepki topladı.

Ülkedeki bazı milletvekilleri, başkent Tahran’daki Milli Eğitim Müdürlüğü önünde gösteri düzenledi.

Çocukların güvenliğinin sağlanması talebi

Sosyal medyada paylaşılan görüntülere göre, Tahran 5’inci Bölge Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanan bir grup veli, okullarda zehirlenme tehlikesi altında bulunan çocuklarının güvenliğinin sağlanmasını istedi.

Yetkililer aleyhinde sloganlar atan velilere güvenlik güçlerinin müdahale etmediği görüldü.

Ülkedeki öğretmenlerin de 7 Mart’ta Tahran’daki Meclis binasının karşısında ve çeşitli kentlerde Milli Eğitim Müdürlüklerinin önünde protestolar düzenleyeceği bildirildi.

Reisi, ‘ülkesinin düşmanlarını’ sorumlu tuttu

Zehirlenme vakalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, ülke genelinde en az 30 okulda yüzlerce kız öğrencinin zehirlenmesinden ülkesinin düşmanlarını sorumlu tuttu ve ekledi:

Bugün, ülkenin ilerlemesiyle birlikte düşmanlıklar da arttı, bunun en son örneği okullarda güvensizlik ve ailelerde endişe ortamı oluşturma girişimidir. Bu bahaneyle toplumun psikolojisini hedef gösterenler, kesinlikle öğrencilerin ve ailelerinin sağlığını düşünmüyorlar, amaçları her ne bahaneyle olursa olsun ülkede isyan ve kaos çıkarmaktır.

“Aylar geçti ama kökeni bulunamadı”

Meclis Eğitim Komisyonu Üyesi Mehdi İsmaili ise Cameran adlı internet sitesine yaptığı açıklamada, meselenin ulusal güvenlik sorunu haline geldiğini söyleyerek, şöyle dedi:

Bu tuhaf ve acı olayların başlangıcından bu yana aylar geçti ancak bakanların Meclis’teki çeşitli komisyonların ve diğer kurumların araştırmalarına rağmen kökeni henüz bulunamadı.

İsmaili, “Bu olayları düşmanlar yönetmiş olabilir ancak bu zehirlenmelerin nedeni teknik açıdan Sağlık Bakanlığı tarafından bildirilmelidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir kız okulunda daha bazı öğrenciler zehirlendi

Öte yandan yerel medyada yer alan haberlere göre, bugün de Tahran eyaletine bağlı Melard ilçesindeki bir kız okulunda bazı öğrenciler zehirlendi. Haberlerde, detay verilmedi ve konuyla ilgili yetkililerin açıklamasının beklendiği aktarıldı.

İran’da 30 Kasım 2022’den bu yana okullardaki toplu zehirlenme vakaları dikkati çekiyor. Kum, Loristan, Tahran, Erdebil, Kirmanşah, Simnan, Mazenderan, Çeharmahal ve Bahtiyari, Elburz ve Rezevi Horasan eyaletlerinde yaklaşık 100 günde 1000’i aşkın öğrencinin zehirlendiği belirtiliyor.

Öğrencilerde, solunum sıkıntısı, mide bulantısı, baş ağrısı ve uzuvlarda uyuşma gibi belirtiler görülüyor.

Okulların kapatılması talebi

İran Eğitim ve Öğretim Bakan Yardımcısı Yunus Penahi, 26 Şubat’ta düzenlediği basın toplantısında, öğrencilerin zehirlenmesinin kasıtlı olduğunu değerlendirdiklerini ifade ederek, “Bazı kişilerin başta kız okulları olmak üzere tüm okulların kapatılmasını istediği tespit edildi.” demişti.

Sağlık Bakanı Behram Aynullahi ise 28 Şubat’taki açıklamasında, farklı okullarda yüzlerce kızın etkilendiğini ve bazı politikacıların “kız çocuklarının eğitimine karşı çıkan birtakım aşırılık yanlısı grupların olayın arkasında olabileceğini” öne sürdüğünü söylemişti.

Cumhurbaşkanı Reisi, şüpheli zehirlenme olaylarını araştırmak üzere 1 Mart’ta İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, İstihbarat Bakanı İsmail Hatib ve Sağlık Bakanı Behram Aynullahi’yi görevlendirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir