İspanya’da orman yangınları: Ülkenin kuzeyi 3 haftadır yanıyor

Yeni eklenen İspanya’da orman yangınları: Ülkenin kuzeyi 3 haftadır yanıyor son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

AA & Ensonhaber

Orman yangınlarında son 20 yılın en makûs mart ayını geçiren İspanya’da ekolojik istikrarlar risk altında.

Asturias bölgesinde mevcut durumda 9 noktada yangınların devam ettiği, 21 yerde ise soğutma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Sivil Muhafaza, itfaiye ve orman çalışanlarının yanı sıra askeri birliklerin de takviye verdiği yangın söndürme çalışmalarına havadan ve karadan devam ediliyor.

20 bin hektarlık alan etkilendi

Asturias özerk idaresi hükümeti lideri Adrian Barbon, 23 Mart’ta başlayan orman yangınlarının 20 bin hektarlık alanı etkilediğini, merkezi hükümetten “afet bölgesi” ilan edilmesini istediklerini ve yerleşim yerlerine yakın olan bölgelerde alarm seviyesinin 2. dereceye yükseltildiğini duyurdu.

Barbon, geçmişte örneği görülmeyen bir durum yaşadıklarını belirterek, bundan bu türlü ormanlık alan ile yerleşim yerleri ortasındaki boşluğu 75 metreden 150 metreye çıkaracaklarını açıkladı.

Mart syından bu yana 40 bin hektardan fazla orman alanı yandı

Ülkede mart ayında Castellon ve Teruel kentleri ortasında çıkan yılın birinci büyük orman yangınlarıyla birlikte şimdiye kadar ülke genelinde 40 bin hektardan fazla alan yandı.

İspanya 2022’de orman yangınlarında tarihinin en makûs yıllarından birini geçirmiş, toplamda 310 bin hektardan fazla alan yanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir