İsrailliler züccaciyede ‘Made in Türkiye’ yazsın istiyor

Yeni eklenen İsrailliler züccaciyede ‘Made in Türkiye’ yazsın istiyor son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Türkiye’nin İsrail’e züccaciye ihracatı 400 milyon dolara ulaşırken, bu rakamı artırmak ve yeni müşteriler edinmek için Türk şirketler İsrail’e gitti.

20 Türk üretici İsrafil’de

Züccaciyeciler Derneği tarafından İsrail’e ihracatın artırılması amacıyla düzenlenen  programla Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER) üyesi20 Türk üretici ile 100’e yakın İsrailli şirket bir araya geldi.

7,5 milyar dolarlık ihracat hedefleniyor

“Türk züccaciye malı” imajının geliştirilmesi amacıyla düzenlenen ticari heyet gezisi için açıklama yapan ZÜCDER Başkanı Mesut Öksüz, geçen yılı 7 milyar dolarla kapatan sektörün 2023 için vites büyüttüğünü ve 7,5 milyar dolarlık ihracat hedeflediklerini söyledi.

“İhracat geçen yıl 400 milyon dolara ulaştı”

İsrail’e ihracatın geçen yıl 400 milyon dolara ulaştığını anımsatan Öksüz, “İsrail en çok ihracat yaptığımız 5 ülke arasında. Hedefimiz bu rakamı artırmak, ticari heyet programımız bu ülkeye ihracatımıza yüzde 15-20’lik katkı sunacak.” ifadelerini kullandı.

“Türk dizilerinin etkisini net bir şekilde gördük”

Program katılımcılarından ZÜCDER Yönetim Kurulu Üyesi Murat Kolbaşı da özellikle Türk dizilerinin etkisiyle İsraillilerin Türk markalarına, alışkanlıklarına ve kültürüne çok sıcak olduklarını dile getirerek, şu açıklamada bulundu:

Burada yaptığımız görüşmelerde Türk dizilerinin etkisini net bir şekilde gördük. İzleyiciler Türk markasını benimsiyor, perakendecilerin bu nedenle Türk ürünlerine talebi artıyor. Konuştuğumuz iş insanları bunu belirterek İsraillilerin ilk gitmek istedikleri ülkenin Türkiye olduğunu belirttiler.”

“Made in Türkiye’ yazsın istiyorlar”

Katılımcılardan ZÜCDER Yönetim Kurulu Üyesi Esra Kuştemir ise etkinlikte Türk dizilerine hayranlığın net bir şekilde gördüklerini belirterek, bu dizilerde oluşan hayranlık sonrası Türk ürünlerine ilginin arttığını, şirketlerin de bu nedenle yeni ürünler talep ettiğini söyleyerek şu açıklamayı yaptı:

Türk dizileri sayesinde Türkiye’ye hayranlığın ve ülkemize sevginin arttığını gördük. Bu durum doğal olarak bizim satışlarımıza yansıyor. Şu anda buraya gelen şirket temsilcileri, Türk ürünlerine olan ilgi nedeniyle son kullanıcıların ürünlerde mutlaka ‘Made in Türkiye’ yazısını görmek istediğini belirtip bizden bunu özellikle talep ediyorlar. Koronavirüs sonrası ihracatta yakaladığımız ivmeyi B2B’ler ve fuarlarla devam ettirmek istiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir