İsveç’in Sami halkının topraklarına karşı yaptığı sömürüye direnişler sürüyor

Yeni eklenen İsveç’in Sami halkının topraklarına karşı yaptığı sömürüye direnişler sürüyor son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

İskandinavya’nın yerli Sami topluluğu binlerce yıldır Sami ülkesi olarak bilinen sınırsız bir bölgede yaşamını sürdürüyor.

Halk, burada doğaya yakın, sürdürülebilir, kültür açısından zengin bir yaşama devam ediyor.

Sami halkının arazileri ellerinden alınıyor

Ancak, İsveç hükümetinin gerçekleştirdiği politikalar sebebiyle, arazileri üzerine kurulan maden ocakları ve rüzgar türbinleri, hem yerel araziyi tehdit ediyor hem de hayvancılıkla geçinen halkın, ren geyikleri için otlakların bozulmasına sebep oluyor.

Birleşmiş Milletler’e (BM) göre Samiler halen insan hakları ihlallerine, istismarlara ve ırkçılığa maruz kalıyor.

Samiler direniyor

Sami topluluğu ise karşı karşıya kaldıkları bu davranışa, seslerini yükseltmeye çalışıyor. Ellerinden alınmaya çalışılan arazilerini korumak için protestolar düzenliyorlar.

Özgürlüklerden dem vuran İsveç, ülkesindeki yerel halka zulmediyor

İsveç, polis korumaları eşliğinde Kuran-ı Kerim yakılmasına izin verirken, terör örgütü PKK’nın paçavralarıyla yürüyüşler yapmasına göz yumarken, ifade özgürlüğünü bahane ediyor.

Hz. Muhammed’e (S.A.V.) hakaret eden siyasilere ve karikatüristlere sessiz kalan İsveç, kendi topraklarındaki yerel halklara acımasızca yaklaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir