Karadağ’ın sekizinci cumhurbaşkanı 37 yaşındaki Milatovic oldu

Karadağ‘da seçimleri takip eden bağımsız İzleme ve Araştırma Merkezi’nin (CeMI) paylaştığı sandık çıkış anketlerine nazaran, birincisi 19 Mart’ta gerçekleştirilen seçimin ikinci cinsinde oyların yüzde 98’i sayıldı. Milatovic, oyların yüzde 60’ını alarak ülkenin 8’inci cumhurbaşkanı seçildi.

KATILIM ORANI YÜZDE 70.5

Milatovic’in rakibi Karadağ Sosyalistleri Demokratik Partisinden (DPS) mevcut Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic ise oyların 40’ını aldı. CeMI, seçime iştirak oranının yüzde 70.5 olduğunu duyurdu.

MİLATOVİÇ’İ TEBRİK ETTİ

Cumhurbaşkanı Djukanovic, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı seçimi sona erdi, sonuç aşikâr oldu. Jakov Milatovic’i almış olduğu oylardan ötürü tebrik ediyorum. Kendisinin başarılı bir cumhurbaşkanı olmasını umuyorum zira onun başarılı olması, Karadağ’ın da başarılı bir ülke olacağı manasına gelmektedir.” diye konuştu. Kendisine oy veren seçmenlere teşekkür eden Djukanovic, seçimin demokratik bir ortamda ve meselesiz geçmesinden mutlu olduğunu lisana getirdi.

İLK CİNSTE OYLARIN YÜZDE 28.9’UNU ALMIŞTI

Djukanovic, 19 Mart’ta düzenlenen cumhurbaşkanı seçiminin birinci cinsinde oyların yüzde 35,3’ünü, Milatovic ise oyların yüzde 28,9’unu almış, adayların hiçbirinin yüzde 50’nin üzerinde oy alamaması nedeniyle seçim ikinci çeşide kalmıştı. Karadağ Devlet Seçim Kurumu (DİK), birinci cinsteki iştirak oranının yüzde 63,1 olduğunu açıklamıştı.

KARADAĞ’DA CUMHURBAŞKANI 5 YILDA BİR SEÇİLİYOR

Karadağ’da birinci defa 1990’da yapılan cumhurbaşkanı seçimini Momir Bulatovic kazanmıştı. Bulatovic, 1992’deki ikinci seçimin de galibi olmuştu. 1997’deki cumhurbaşkanı seçimini ise Milo Djukanovic kazanmıştı. Karadağ’da 2003, 2008 ve 2013’te yapılan seçimlerden ise eski Cumhurbaşkanı Filip Vujanovic galip çıkmıştı. 2018’deki seçimi mevcut Cumhurbaşkanı Djukanovic kazanmıştı. Karadağ’da cumhurbaşkanı beş yılda bir seçiliyor.

21 MAYIS GECESİ VAZİFE MÜHLETİ DOLUYOR

Djukanovic’in misyon müddeti, 21 Mayıs gecesi sona erecek. Ülkedeki Sırpların desteklediği 37 yaşındaki Milatovic, Karadağ Üniversitesi Ekonomi Kısmını bitirdikten sonra, yüksek lisans eğitimini Oxford Üniversitesi’nde tamamladı.

Kaynak: AA / Aktüel

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir