Katar’dan, depremzedelere ilave 1400 konteyner ev sevkiyatı kararı

Yeni eklenen Katar’dan, depremzedelere ilave 1400 konteyner ev sevkiyatı kararı son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Doha yönetimi, deprem bölgesine yardımlarını ara vermeden sürdürüyor.

Daha önce konteyner ev, jeneratör, uyku tulumu, kışlık çadır gibi malzemeleri sevk eden Katar, yardımlarına bir yenisini ekledi.

“Asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenler için yeni konteyner evler Türkiye’ye gönderiliyor.

1400 konteyner ev Türkiye’ye gönderiliyor

Türkiye’nin Doha Büyükelçisi Mustafa Göksu, büyükelçilik olarak, konteyner evlerin tamamının bir an önce depremzedelere teslim edilmesi için Katar Kalkınma Fonu (QFFD) ile iş birliğini sürdürdüklerini söyledi.

Bugün ve yarın 6 gemiyle toplam 1400 konteyner evin Türkiye’ye gönderileceğini aktaran Büyükelçi Göksu, Katar’ın şu ana kadar Türkiye’ye gönderdiği yardım uçağı sayısının 40’a ulaştığını kaydetti.

Doha yönetiminin yardım taahhüdü

Katar, depremzedeler için taahhüt ettiği konteyner evlerin ilk bölümünü oluşturan 306 adet konteyner evi kargo gemisiyle 12 Şubat’ta Türkiye’ye göndermeye başlamıştı.

Doha yönetimi, Türkiye ve Suriye’de, deprem felaketinden etkilenen bölgelere yardım çalışmaları kapsamında, 10 bin konteyner ev göndereceğini açıklamıştı.

Gözden Kaçmasın Katar, depremzedelere yardım taşıyan 3 uçak daha gönderdi Haberin Detayları

“Tüm imkanlarımızı Türkiye için seferber ettik”

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid el-Ensari, deprem felaketi nedeniyle ülkesinin tüm imkanlarını Türkiye için seferber ettiğini söylemişti.

Yardımlar konusundaki önceliklerin Türkiye tarafından belirlendiğini, bunların da arama ve kurtarma çabalarını desteklemek ve depremzedelere acil yardım sağlamak olduğunu aktaran Ensari, şöyle demişti:

“Dünya, büyük insani felaketle karşı karşıya”

Katar, deprem felaketine karşı destek olmak için tüm imkanlarını Türkiye’deki kardeşlerimizin tasarrufu için seferber etti. İhtiyaç olduğu sürece Katar, bu krizin çeşitli aşamalarında rol oynamaya devam edecek. Dünya, şu anda tüm insanlık için gerçek bir sınav olan Türkiye ve Suriye’de yaşanan büyük insani felaketle karşı karşı karşıya.

Emir’in Türkiye ziyareti

Katar Emiri Şeyh Temim, 12 Şubat’ta İstanbul’da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.

Katar’da depremzedeler için 168 milyon riyal (yaklaşık 46 milyon dolar) toplandı.

Gözden Kaçmasın Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Temim ile görüştü Haberin Detayları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir