KGF başvurusunda bulunan depremzedelerden ‘borcu yoktur’ yazısı istenmeyecek

Yeni eklenen KGF başvurusunda bulunan depremzedelerden ‘borcu yoktur’ yazısı istenmeyecek son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Kredi Garanti Fonu (KGF), devreye girerek iş hayatında düşük faizli ve uzun döneme yayılan ödemelerle kredi alınmasını sağlıyor. Bu sistemle kredinin geri ödenmemesi konusunda da fon garantör görevi görüyor.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgede, Kredi Garanti Fonu (KGF) başvurularında “Vergi ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) borcu yoktur” yazısı aranmayacak.

1 Nisan 2024’e kadar

Borcu yoktur yazısının aranmayacağı en geç tarih 1 Nisan 2024 olarak belirlendi.

Kredi Garanti Kurumlarına Sağlanan Hazine Desteğine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Borçların yapılandırması mümkün olacak

Buna göre, 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden etkilenen 11 il ve Sivas’ın Gürün ilçesindeki yararlanıcıların, Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) vadesi geçmiş borcunun olmaması veya borcu olması durumunda ise bu borcun Kurum tarafından Hazine desteği ile kefalet sağlanan krediden, borcun kredinin yüzde 20’sini aşmaması şartıyla öncelikli olarak ödenmesi veya söz konusu borcun yeniden yapılandırılmış olması ve yapılandırmanın bozulmamış olması şartı 1 Nisan 2024’e kadar aranmayacak.

Önceden verilmiş krediler tekrar vadelendirildiğinde ödemesiz süreler 6 ay uzatıldı

Ayrıca yararlanıcıların 6 Şubat’tan önce kefalet verilmiş kredilerinin 1 Nisan 2024’e kadar yeniden vadelendirilmesi veya yapılandırılması işlemlerinde ödemesiz süreler 6 ay uzatıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir