Kırgızistan kurtarma ekibi, Bişkek’te törenle karşılandı

Yeni eklenen Kırgızistan kurtarma ekibi, Bişkek’te törenle karşılandı son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Kırgızistan ekibi, Türkiye’de arama kurtarma çalışmalarına katıldı.

Ekip, deprem bölgesinde enkaz altındaki bedenlerin canlı çıkarılması için mücadele etti.

Görevini tamamlayarak ülkesine dönen ekip, havalimanında törenle karşılandı.

Törenle karşılandılar

Kırgız arama kurtarma ekibi için Manas Havalimanı’nda düzenlenen karşılama törenine, Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan, Kırgızistan Acil Durumlar Bakanı Boobek Ajikeyev, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan ve öğrencileri, sivil toplum örgütleri temsilcileri, Kırgız ve Türkler katıldı.

“Vatanın çocuklarına alkış”

Törende, Kırgız ve Türk bayrakları ile arama kurtarma ekibinin meslektaşları tarafından “Memleketinize hoş geldiniz”, “Vatanın çocuklarına alkış” yazılı afişler açıldı.

Bakanlığın orkestrası eşliğinde karşılanan ekibe çiçekler takdim edildi ve Kırgız milli marşı okundu.

“Kardeş halk olarak elimizden gelen yardım elimizi uzattık”

Acil Durumlar Bakanı Ajikeyev, burada yaptığı konuşmada, “Bugün biz ağır görevden dönen arama kurtarma ekibini karşılıyoruz. Türkiye’de meydana gelen depremler bizim kardeş halkımıza büyük ve ağır etki yaptı. Biz kardeş halk olarak elimizden gelen yardım elimizi uzattık.” dedi.

“Kırgız arama kurtarma ekibi güçlendirildi”

Ajikeyev, bir yıl önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yaptığı görüşmeyi hatırlattı ve ekledi:

Görüşmede biz uluslararası arama kurtarma ekibini kurmayı hedefledik. Türkiye’den gönderilen Türk arama kurtarma eğitmen ekibi, Kırgız meslektaşlarına seminer verdi. Sayın Bakan Süleyman Soylu’nun desteği ile Kırgız arama kurtarma ekibi güçlendirildi ve biz de arama kurtarmada kullanılan köpekleri yetiştirme birimini canlandırdık.

“Bunu hiçbir zaman unutmayız”

Doğan da Kırgızistan’ın, üzücü deprem felaketi sonrasında yardıma koşan ilk ülkelerden olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

Hayatlarınızı tehlikeye atarak canlar kurtardınız. Depremzedelerin yardımına koştunuz. Kardeşliğimizin kuvvetlenmesi ve daha da güçlenmesi için Türkiye’de Türk kardeşlerinizin yanında oldunuz. Bunu hiçbir zaman unutmayız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk halkı adına hepinize şükranlarımızı bildiriyoruz. Türkiye ile Kırgızistan’ın kardeşliği daim olsun.

Kırgız kurtarma ekibinden Mirza Kabılbekov, “Aralıksız arama kurtarma faaliyetlerine katıldık. Kahramanmaraş halkına çok teşekkür ediyorum. Onlar bizi çok güzel kabul etti.” dedi.

Gözden Kaçmasın Kırgızistan, Kahramanmaraş’a 108 adet kıl çadır kurdu Haberin Detayları

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir