Malatya’da depreme yakalanan genç kız öğrenciyken kaldığı yurda yerleşti

Yeni eklenen Malatya’da depreme yakalanan genç kız öğrenciyken kaldığı yurda yerleşti son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından KYK yurtları depremzedelerin hizmetine açıldı.

Eğitime ara verilmesinin ardından öğrenciler, memleketlerine döndü.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği hazırlık sınıfı öğrencisi 19 yaşındaki Bilgesu Mengüşoğlu, Kahramanmaraş merkezli depremlere, ara tatilde gittiği memleketi Malatya’da yakalandı.

Yeşilyurt ilçesi Aşağıbağlar Mahallesi’ndeki 10 katlı apartmanın 7’nci katında oturan Bilgesu Mengüşoğlu, babası Suat, annesi Eylem, kardeşleri Doğa ve Deren Mengüşoğlu ile depremin ardından dışarı çıktı.

Öğrenci olarak kaldığı yurda yerleşti

Daireleri ağır hasar alan Mengüşoğlu ailesi, köydeki evlerine gitti. Bilgesu Mengüşoğlu, kardeşi Deren ve kuzenini de yanına alıp, öğrenci olarak kaldığı Ayşe Hafsa Sultan Kredi Yurtlar Kurumu Kız Öğrenci Yurdu’na bu kez depremzede olarak yerleşti.

“Önceden daha çok evim gibi hissederdim”

Deprem anında yaşadıklarını anlatan Bilgesu Mengüşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

Deprem anında ailem ile birlikte Malatya’daydım. Kardeşlerimle aynı odada kalıyordum. İlk sarsıntıda kardeşlerimle birlikte masanın altına girdik ve üzerlerine kapandım. Sarsıntı uzun bir süre devam etti. Evden ve kolonlardan sesler geliyordu. Bittiğinde hepimiz, aynı anda koridorda toplandık. Evdeki her şey dağılmıştı. Kitaplar, tabaklar yerdeydi. Dışarı çıktık, otomobile binip, boş bir tarlada otomobil içinde bekledik. İlk depremde çok hasarlı ev gördüm ama yıkılan görmedim. 05.00 itibarıyla köy evimize doğru yola gittik. İlk deprem yavaştı, ikincisi ise bir anda çok hızlı bir şekilde başladı. Çok ürkütücüydü. Burada biraz garip hissediyorum. Önceden daha çok evim gibi hissederdim. Şu anda burada depremden kaçıp, gelen zor durumda, perişan halde insanlar var. Karışık duygular içindeyim. Özellikle Malatya’da depremden sonra evime gidip, eşyalarımı aldığımda, çocuklar soğuktan dolayı kötü görünüyordu, yüzleri gülmüyordu. Burada da öyleler. Bisiklet hediye etmişler, mutlu görünüyorlar ama evlerinden uzaktalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir