Meral Akşener’in 6’lı masayı devirmesi dünya basınında da gündem oldu

Yeni eklenen Meral Akşener’in 6’lı masayı devirmesi dünya basınında da gündem oldu son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

6’lı masanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı yarışacak aday arayışı ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in masayı deviren sert açıklamaları dünya basınında da geniş yer buldu. Uluslararası ajanslar Akşener’in açıklamasını ‘son dakika’ olarak geçerken gazeteler muhalefet partileri arasındaki derin görüş ayrılığına dikkat çekti.

“Erdoğan karşıtı ittifak çökmeye yakın”

ABD merkezli Bloomberg, “Erdoğan karşıtı ittifak liderlik kavgası nedeni ile çökmeye yakın” başlıklı haberinde,

Türkiye muhalefeti, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a rakip olacak ortak bir aday üzerinde anlaşmaya varılamaması nedeniyle kriz içinde. Bu da üç aydan kısa bir süre içinde yapılacak seçimlerde muhalefetin ülkenin en uzun süre görev yapan liderini koltuğundan indirme şansını engelliyor.

ifadelerine yer verdi.

İYİ Parti lideri Akşener’in 6’lı masanın adayı olmak isteyen Kılıçdaroğlu’nu kişisel hırslarına boyun eğmekle suçladığını belirten gazete şu iddiada bulundu:

Akşener’in kamuoyu önündeki eleştirileri ve alternatif adayları 6’lı masanın dağılma ihtimalini artırıyor.

“Türk muhalefeti bölündü”

Akşener’in açıklamalarını, “Türkiye muhalefeti bölündü” başlığı ile duyuran Aljazeera, İYİ Parti liderinin diğer beş parti tarafından belirlenen adayı kabul etmediğini ve Ankara ve İstanbul büyükşehir belediye başkanlarını göreve çağırdığını yazdı. Türkiye’deki seçimlere 2 aydan daha az bir süre kaldığını belirten Aljazeera,

Akşener’in hamlesi muhalefetin Erdoğan’ı yenmesini daha da zorlaştırabilir.

yorumunda bulundu.

“Muhalefetin çabalarına büyük darbe”

Washington merkezli Al-Monitor haber sitesi, “Türkiye muhalefeti parçalandı” başlığını verdiği haberinde muhalefetin Erdoğan’a meydan okuma konusunda anlaşamadığını belirtti. Akşener’in açıklamaları ile muhalefet bloğundan ayrılma sinyalleri verdiğini iddia eden Al-Monitor,

İYİ Parti’nin hamlesi muhalefetin Erdoğan hükümetine karşı birleşik cephe kurma çabalarına büyük darbe vuracak.

ifadelerini kullandı.

“Türkiye’de muhalefet cephesinin sonu”

Akşener’in açıklamalarını Yunan gazeteleri de yakından takip etti. CNN Yunanistan Akşener’in açıklamalarını, “Türkiye’de birleşik muhalefet cephesinin sonu, Akşener ittifaktan ayrılıyor” başlığı ile duyurdu. Türkiye’deki seçimde ittifakın önemli bir rol oynayacağını belirten CNN, İYİ Parti’nin son yıllarda muhalefet partileri içinde en çok güçlenen partilerden biri olduğuna dikkat çekti.

Kathimerini gazetesi ise “Akşener ittifaktan ayrılıyor” başlığını kullanırken IN.gr haber sitesi de Akşener’in Kılıçdaroğlu’nun adaylığına karşı çıkmasının 6’lı masanın planlarını alt üst ettiğini yazdı.

Gözden Kaçmasın LeMan’dan dikkat çeken Meral Akşener kapağı Haberin Detayları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir