Mevlüt Çavuşoğlu: Yaraları birlikte saracağız

Yeni eklenen Mevlüt Çavuşoğlu: Yaraları birlikte saracağız son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Türkiye, 18 gün önce Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 ilde büyük yıkımlara neden olan depremin yaraları sarıyor..

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Lübnan Dışişleri Bakanı Abdallah Bouhabib ve Ulaştırma Bakanı Ali Hamie ile ortak basın toplantısında konuştu.

Deprem sonrası gelen uluslararası yardımlara değinen Çavuşoğlu ‘Yaraları birlikte saracağız. Bunun üstesinden geleceğiz’ dedi.

“Uluslararası toplumdan da destek görüyoruz”

Arama kurtarma çalışmalarına yardım için Lübnan’dan gelen ekiplere teşekkürlerini ileten Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

Lübnan’dan gelen bir ekip 3 vatandaşımızı enkaz altından çıkardı. Dayanışma ve destek için Lübnan halkına teşekkür ediyoruz. Uluslararası toplumdan da destek görüyoruz.

BM acil çağrı mekanizmasını devreye soktu ve acil ihtiyaçların karşılanması için bir yardım çağrısında bulundu. Kurumlarımızla beraber 3 ay içinde BM’den gelecek katkının nerelere harcanacağı konusunda çalışıyoruz AFAD başta olmak üzere.

“Yaraları hep birlikte saracağız”

Avrupa Birliği Komiseri buradalardı. AB önümüzdeki günlerde uluslararası bir konferans düzenliyor Türkiye’ye yardım için. Sonuçta elbette bu yaraları hep birlikte saracağız. Dost ve kardeşlerimizin destekleriyle. Bunun üstesinden geleceğiz.

“Lübnan ile kardeşlik ve dayanışma içerisindeyiz”

Lübnan ile kardeşlik ve dayanışma içerisindeyiz her zaman. Tarihi bir dostluk bağımız var. Birçok konuda da hem fikiriz. Suriye de etkilendi depremden Lübnan buraya da destek verdi. Bunun için de teşekkür ediyoruz. Kim etkilendiyse yardımcı olmalıyız. Biz Suriye’ye giden yardımlara da yardımcı olmaya çalışıyoruz. BM yardımlarının depremden etkilenen Suriyelilere ulaşması için insani görevimizi elbette yapacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir