Mısır, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde daha geniş temsil istiyor

Yeni eklenen Mısır, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde daha geniş temsil istiyor son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Kahire yönetimi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) konusundaki talebini dile getirdi.

Açıklamayı, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de yapılan G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılan Mısırlı Bakan Samih Şukri yaptı.

“Anlaşmazlıkları çözen siyasi mesaja ihtiyaç var”

Şukri, iklim değişikliği, borç sorunu, gıda ve enerji fiyatlarındaki artış gibi uluslararası toplumun karşı karşıya olduğu karışık krizlere dikkati çekti.

Mısır Dışişleri Bakanı, “küresel ekonomiyi canlılığına kavuşturmak için uluslararası istikrar ve dayanışmayı destekleyen ve anlaşmazlıkları çözen siyasi bir mesaja ihtiyaç duyulduğunu” belirtti.

“Karar alma organlarında daha geniş bir temsil gerekiyor”

BMGK’da daha geniş bir temsil çağrısında bulunan Şukri, talebini dile getirdi:

Gelecekteki jeopolitik krizler sırasında çok taraflı uluslararası sistemin dayanıklı olması için, BMGK dahil olmak üzere söz konusu sistemin karar alma organlarında daha geniş bir temsil gerekiyor.

“Tahıl depolama merkezine ev sahipliği yapmaya hazırız”

Şukri, 24 Şubat 2022’den bu yana devam eden Rusya-Ukrayna Savaşı’nın yansımalarına işaret ederek, “kıtlık ve gıda fiyatlarındaki artışın Afrika kıtası ve Mısır üzerindeki etkisine” de değindi.

Mısırlı Bakan, ülkesinin bir tahıl tedarik ve depolama merkezine ev sahipliği yapmak için uluslararası toplumla iş birliği yapmaya hazır olduğunu aktardı.

Aynı isim, bunun kriz zamanlarında fiyat değişikliklerini ve tedarik zinciri kesintilerini azaltmaya katkıda bulunacağını kaydetti.

Gözden Kaçmasın Mısır: Orta Doğu’da istikrar için ABD’ye güveniyoruz Haberin Detayları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir