MSB “gurur” diyerek paylaştı! F-16’lar,TCG Anadolu’dan havalandılar

Dünyanın birinci yerli uçak gemisi TCG Anadolu, Marmara Denizi’nde F16’ların eğitim uçuşuna katıldı. Mevzuya ait Ulusal Savunma Bakanlığı açıklama yaptı.

“MARMARA DENİZİ’NDE EĞİTİMLER İCRA ETTİ”

Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Gurur! TCG Anadolu çok amaçlı amfibi gemimiz, 2 adet F16 uçağının iştiraki ile Marmara Denizi’nde eğitimler icra etti” denildi.

HALKIN ZİYARETİNE AÇILIYOR

Öte yandan TCG Anadolu, yarın İstanbul’da halkın ziyaretine açılacak. Sarayburnu Limanı’nda demirleyecek olan TCG Anadolu, 17 Nisan pazartesi saat 13.00-18.00 ortası, 18 ile 23 Nisan tarihleri ortasında ise saat 10.00-18.00 ortasında ziyaret edilebilecek.

DÜNYADA YALNIZCA 12 ÜLKEDE VAR

TCG Anadolu Çok Niyetli Amfibi Hamle Gemisi Projesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 2015 yılında Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın muhtaçlıkları doğrultusunda başlatıldı. Mayıs 2019’da denize indirilen gemi, Haziran 2022’de deniz kabul testlerine başladı. TCG Anadolu, İstanbul Tuzla’daki Sedef Tersanesi’nin ana yükleniciliğinde inşa edildi. Yerlilik oranı yaklaşık yüzde 70 olan projede, 131 alt yüklenicinin yanı sıra üniversiteler ve araştırma merkezleri vazife aldı. Dünyada bu ölçekte gemiye sahip olan yalnızca 12 ülke bulunuyor. TCG Anadolu, Türk donanmasının gücüne güç katacak ve caydırıcılığını artıracak.

DÜNYANIN BİRİNCİ SİHA GEMİSİ

TCG Anadolu, üzerine iniş-kalkış yapacak Siha‘larla dünyanın ‘ilk SİHA gemisi’ olacak. Bunun için de Baykar tarafından kanatları katlanabilen Bayraktar TB3 SİHA geliştiriliyor. Ayrıyeten, gemiye tekrar Baykar tarafından geliştirilen muharip insansız uçak sistemi Bayraktar Kızılelma ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilen Hürjet Hafif Taarruz Uçağı’nın iniş-kalkış yapabilmesi için çeşitli çalışmalar devam ediyor.

ÖZELLİKLERİYLE GÖZ DOLDURUYOR

TRT Haber’de yer alan habere nazaran TCG Anadolu; Ege, Akdeniz ve Karadeniz’de taban 1 tabur büyüklüğündeki bir kuvveti ana üs takviyesi gerektirmeksizin, kendi lojistik dayanağı ile kriz bölgesine intikal ettirebilecek kapasitede bulunuyor. Gemideki silah sistemleri, savaş idare sistemi, elektronik harp sistemleri, kızılötesi arama ve takip sistemi, elektro-optik arama sistemi, lazer ikaz sistemi, torpido savunma sistemi, radarlar, muhabere sistemleri, seyir sistemleri, bilgi dağıtım sistemleri yerli ve ulusal imkanlarla geliştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir