Müdafaadan hayat kurtaran hamle! Japon Başbakan suikasttan bu biçimde sağ çıkmış

Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Wakayama eyaleti ziyaretinde iktidardaki Liberal Demokrat Parti (LDP) adayının faaliyetine katıldı. Kişida, LDP adayıyla, mahallî saatle 11.30 sularında bölgede bulunan Saikazaki Balıkçı Limanı yakınlarında bir ortaya gelerek, kampanya sürecini görüştü. Japon Başbakan’ın, konuşma yapması öncesinde bir suikast teşebbüsü yaşandı.

BİR ANDA ORTALIK KARIŞTI

Başbakan kürsünün yakınlarındayken bir kişi, eliyle o tarafa yanlışsız bir cisim fırlattı. Metal boru formundaki bomba yere çarpmasıyla büyük bir ses çıkarttı. O sırada ortamda kaos yaşanırken Fumio alandan tahliye edildi. Bomba ise 50 saniye sonra patladı.

KORUMANIN HAYAT KURTARAN ATILIMI ORTAYA ÇIKTI

Kişida’nın rastgele bir yara almadığı belirtilirken olaya karışan kişi ise gözaltına alındı. Öte yandan yaşananlar anbean Japon televizyon kanalı tarafından da kayıt altına alındı. Suikast teşebbüsünün yeni manzaralarında ise dikkat çeken anlar yer aldı. Dehşet dolu anlarda Başbakan’ın muhafaza vazifelisi profesyonel bir biçimde evvel elindeki çanta ile patlayıcıyı uzaklaştırdı, akabinde da Fumio’yu bölgeden uzaklaştırdı.

GÖZALTINA ALINDI

Devlet Televizyonu NHK’nin haberine nazaran olayda yaralanan olmadı. Kolluk kuvvetleri, olay yerinde bulunan Hyogo eyaleti Kawanişi kentine kayıtlı 24 yaşındaki Kimura Ryuji’yi olayla ilgili gözaltına aldı.

“SOKAKLARDAKİ KONUŞMALARIMI SÜRDÜRECEĞİM”

Ziyaret programını sürdüren Başbakan Kişida, Japan Railway Wakayama İstasyonu önünde konuşma yaptı. Olayın seçim sürecine ziyan vermemesi gerektiğini belirten Kişida, “Sizinle daima beraberce, bu seçimi sürdürmek zorundayız.” sözünü kullandı. Kişida, toplumsal medya hesabı Twitter’dan yayımladığı iletide, “Seçimler, ülkemizin demokrasisi için en değerli mevzu. Bu şuurla, sokaklardaki konuşmalarımı sürdüreceğim.” dedi.

Kabine Baş Sekreteri Matsuno Hirokazu, Tokyo’da yaptığı açıklamada, “Seçimler, demokrasinin temeli. Bu türlü bir vakitte bu türlü bir şiddet, son derece affedilemez.” dedi. Hava yoluyla Wakayama eyaletinden ayrıldığı kaydedilen Kişida’nın, sonraki seçim konuşmasını Tokyo’nun doğusundaki Çiba eyaletinde yapacağı bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir