Murat Kurum: TOKİ’mizle inşa faaliyetlerini yürüteceğiz

Yeni eklenen Murat Kurum: TOKİ’mizle inşa faaliyetlerini yürüteceğiz son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerin ardından 10’uncu günde de bir umut arama kurtarma çalışmalarına devam ediliyor.

Kahramanmaraş merkezli deprem, 10 ili etkileyerek şehirleri adeta enkaza çevirdi.

Bu kapsamda devletin tüm imkanları seferber edilerek bölgelerde çalışmalara başlandı.

Büyük felaketin ardından afet bölgelerine gönderilen bakanlar, çalışmalarını hızla sürdürüyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum da Gaziantep için görevlendirildi.

Hasar tespit çalışmaları devam ediyor

Bir yandan arama kurtarma çalışmalarının yapıldığı kentlerde, bölgede hasar gören ve yıkılan binaların tespiti için de düğmeye basıldı.

Murat Kurum da Gaziantep’in yanı sıra ayrı günlerde Kahramanmaraş, Hatay ve Adıyaman illerine de giderek buralarda havadan ve karadan incelemelerde bulundu.

Şehirlerin yeniden inşası için deprem

“Fay hattı mesafesini dikkate alarak yerleşim yerlerini belirliyoruz”

Kurum, şu ifadeleri kullandı:

10 ilimizde inşaat sürecini başlattık. Hep birlikte yeni yerleşim alanlarını, şehrin 50 yılını, 100 yılını planlayacak şekilde bir motivasyonla bu sürece bakıyoruz. İlk etapta 30 bin konutu şu an projelendirdik. Etap etap hasar tespitlerin tamamlanmasına müteakip de vatandaşlarımıza konutlarını teslim ediyor olacağız. 105 metrekare 3+1 daireler yapacağız. Burada şehrin büyüme öngörüsünü dikkate almak suretiyle zemini, fay hattına mesafesini dikkate almak suretiyle yerleşim yerlerini belirliyoruz.

Burada ayrıntılı jeolojik etütler yapmak suretiyle de burada inşa faaliyetlerine başlayacağız. Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi bir yıl içerisinde daha önce Elazığ’da, Malatya’da, İzmir’de nasıl teslim ettiysek, bu bölgede de eş zamanlı olarak bütün birimlerimiz şu an bu konuya odaklandı.

TOKİ’mizle, tüm birimlerimizle inşa faaliyetlerini yürüteceğiz. Malzeme bağlantılarını dahi bugünden yapıyoruz. Eğer bu konutların demiri, çimentosu, tuğlası, harcı, kiremidi, aklınıza ne geliyorsa bu bağlantıları dahi bugünden yapmak suretiyle vatandaşlarımıza inşallah sözlerimizi tutacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir