Nikki Haley, ABD’de 2024 başkanlık seçimleri için adaylığını duyurdu

Yeni eklenen Nikki Haley, ABD’de 2024 başkanlık seçimleri için adaylığını duyurdu son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

ABD’nin eski Başkanı Donald Trump’ın ardından bir Cumhuriyetçi daha gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimleri için sahneye çıkmaya hazırlanıyor.

Nikki Haley, seçimlerde aday olduğunu duyurdu. Haley, ABD’nin eski Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi olarak biliniyor.

Adaylığını ilan etti

Güney Carolinalı Cumhuriyetçi siyasetçi Haley, internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından paylaştığı videoyla, ABD’de 2024’te yapılacak başkanlık seçimleri için aday olduğunu açıkladı.

“Washington’daki düzen bizi yüz üstü bıraktı”

Videoda, mevcut Başkan Joe Biden’ın sicilinin “çok kötü” olduğunu ancak bunun sürpriz olmadığını belirten Haley, “Washington’daki düzen bizi defalarca yüz üstü bıraktı.” ifadesini kullandı.

Haley, mali sorumluluk, sınırların korunması ve ülkenin güçlenmesi için ise yeni bir nesle ihtiyaç olduğunu savundu.

Çin, İran ve Rusya’ya yüklendi

Kendisinin de göçmen bir ailenin kızı olduğunu dile getiren Haley, “Siyah değil, beyaz değildim. Farklıydım.” dedi. Haley, ailesinin her gün kendisine ve kardeşlerine ABD’de yaşadıkları için ne kadar şanslı olduklarını söylediğini kaydetti.

Nikki Haley, videosunda, Çin, İran ve Rusya’ya yüklendi. “Çin’de soykırım işleniyor. İran’da insanlar hükümete meydan okudukları için öldürülüyor.” ifadelerini kullandı.

Çin ve Rusya’nın ilerleme kaydettiğine işaret eden Haley, iç politikada ise “sosyalist sol” şeklinde nitelendirdiği Demokratları eleştirdi.

Canlı olarak seçmenlere duyuracak

Haley’in, Güney Carolina’nın Charleston kentinde yarın yapacağı konuşmasında, adaylığını canlı olarak seçmenlere duyurması ve böylece seçimler için kampanya çalışmalarına başlaması bekleniyor.

Tam adı Nimrata Nikki Haley olan 1972 doğumlu Haley, 2011-2017’de Güney Carolina Valisi olarak görev yapmıştı. Eski Başkan Donald Trump tarafından ABD’nin BM Daimi Temsilcisi olarak atanan Haley, Ocak 2017’den Aralık 2018’e kadar bu görevi yürütmüştü.

Trump, Pence, DeSantis

Cumhuriyetçiler arasında adaylığını resmen duyuran eski Başkan Trump’ın yanı sıra eski Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Florida Valisi Ron DeSantis’in 2024 başkanlık seçimleri için adaylıklarını yakın zamanda açıklaması bekleniyor.

Gözden Kaçmasın Biden: Çin balonuyla ilgileneceğiz Haberin Detayları
Trump, 2024 seçimleri için kampanyasına start verdi Haberin Detayları

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir