Nikos Panayotopulos: Türkiye ile Yunanistan arasında pozitif ortam oluştu

Yeni eklenen Nikos Panayotopulos: Türkiye ile Yunanistan arasında pozitif ortam oluştu son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panayotopulos, Türkiye ile ilişkiler hakkında konuştu.

Panayotopulos, ülkesindeki devlet televizyonu ERT’ye verdiği demeçte, “Türkiye ile Güven Artırıcı Önlemler” diyaloğu için hazır olduklarını belirtti.

“Pozitif bir ortam doğdu”

Türkiye ile yeni bir döneme girilip girilmediğine ilişkin soruyu yanıtlayan Panayotopulos, depremler sonrasında iki ülke arasında pozitif bir ortamın doğduğunu söyledi.

Yunan Bakan, diğer taraftan “yeni bir sayfa açıldı” diyebilmek için bir süreklilik gerektiğini dile getirdi.

“İyi dostlar kötü günde belli olur”

Panayotopulos, Brüksel’deki NATO Savunma Bakanları toplantısında Türkiye’nin NATO nezdindeki büyükelçisine taziye dileklerinde bulunduğunu, kendisinin de buna karşılık “İyi dostlar kötü günde belli olur.” dediğini aktardı.

“Yunanistan görüşmeye her zaman hazır”

Yunanistan’ın Türkiye ile diyalog için her zaman hazır olduğunu aktaran Panayotopulos “Güven Artırıcı Önlemler diyaloğu için bir tarih belirlenebilirse -ki yakın bir tarihte bunu bekleyebiliriz- Yunanistan görüşmeye her zaman hazırdır.” diye konuştu.

F-35 takvimi

Bakan Panayotopulos, F-35 satın alımı için ABD’ye gerekli başvuruda bulunduklarını belirterek, cevabı ilkbaharda beklediklerini ifade etti.

Bazı detayların netleştirilmesi gerektiğini dile getiren Panayotopulos, nisan-mayıs aylarında beklenen cevabın ardından, teknik ve özel şartlar için görüşmelerin başlayacağını kaydetti.

“Gemilerin Yunanistan’da üretilmesini istiyoruz”

Panayotopulos, F-35’lerin Yunanistan’a teslim edilmesinin 5. nesil araçlar olması nedeniyle gecikebileceğini, Hava Kuvvetleri’ne ait üslerdeki altyapının da uçaklara uygun hale getirilmesi gerektiğini ifade ederek, ilk teslimat tarihi için 2028 öngörüsünde bulundu.

Nikos Panayotopulos, Yunanistan’ın satın almayı planladığı korvetlere ilişkin kararda ise teklif veren firmaların tersane seçeneğinin etkili olacağını belirterek, “Bu gemilerin Yunanistan’da üretilmesini istiyoruz.” dedi.

Gözden Kaçmasın Yunanistan Başbakanı Miçotakis: Türkiye’deki depremler yüreğimizi dağladı Haberin Detayları

Ukrayna’ya S-300 gönderilmesi meselesi

Yunanistan’dan Ukrayna’ya S-300 gönderilmesine ilişkin bir talep olduğunu hatırlatan Panayotopulos, Yunanistan’ın kendi savunma sistemini zayıflatmamak adına bu teklife şimdilik sıcak bakmadığını sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir