Nureddin Nebati: Bir ‘Vergi Konseyi’ aslında halihazırda var

Yeni eklenen Nureddin Nebati: Bir ‘Vergi Konseyi’ esasen halihazırda var son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, CHP  Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na Twitter üzerinden cevap vererek şöyle söyledi:

Bir konuşmanızda Ulusal Vergi Konseyi’ni kuracağınızı tabir etmişsiniz. Lakin, ülkemizde sonuç odaklı ve tarafsız vergi siyasetlerinin oluşturulmasına katkı sunan, kurumlar ve mükellefler ortasında köprü görevi gören, ortak akıl ve uzlaşıyı maksat almasıyla sistemin tüm paydaşlarının güvendiği bir “Vergi Konseyi” zati halihazırda vardır.

Bakan Nebati, Kılıçdaroğlu’nu etiketlediği açıklamasını şöyle sürdürdü:

2003 yılından bu yana “Ortak Aklın Bereketi” unsuruyla hareket eden ve bir müracaat organı olan Vergi Konseyi’nin çalışmalarına, Bakanlığımız temsilcilerinin dışında birçok pahalı akademisyen, uzman üyeler,
özel kesim ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile kamu kurumu
temsilcileri katkı sağlamayı sürdürmektedir.

Sizin de bilmeniz gerektiği üzere; mali saydamlık ve hesap verilebilirlik unsurları yeterince, hangi gelir kaynaklarından ne kadar vergi toplandığını ve hangi hizmetler için ne kadar harcama yapıldığını gösteren bütçe gerçekleşmeleri, gelir ve masraf kalemleri prestijiyle Bakanlığımız internet sitesinden her ayın 15’inde sistemli olarak kamuoyumuzla paylaşılmaktadır.

Ayrıca, bir yılda elde edilen gelirler ile yapılan kamu harcamalarının program bazında şeffaf ve detaylı olarak gösterildiği bir evvelki yılın Merkezi İdare Bütçesi uygulama sonuçları, TBMM tarafından Kesin Hesap Kanunu ile onaylanarak Resmi Gazete’de yayımlanmakta ve Sayıştay tarafından kontrolü yerine getirilmektedir.

Bunlara ek olarak, vatandaşlarımıza hesap vermek ismine, bütçe gelir ve masraflarını daha yalın ve anlaşılır bir formda izah eden “Vatandaş Kesin Hesap Raporu” ve “Vatandaşın Bütçe Rehberi” isimli raporları da yayımladığımızı hatırlatmak isterim.

“İyi bir danışman size artık koşul olmuştur”

Nebati açıklamasının sonunda ise Kılıçdaroğlu’na hitaben atılan sayısız adımları ve icraatları takip etmekte zorlandıklarını düşürdüğünü belirterek şu sözlerle seslendi:

Sayın Kılıçdaroğlu, Belirli ki attığımız sayısız adımları ve icraatlarımızı takip
etmekte zorlanıyorsunuz. Daha evvel tabir etmiştim, bir defa daha hatırlatayım.
İcraatlarımız hakkında yeni ve sağlıklı bilgiler edinebileceğiniz âlâ bir
danışman size artık koşul olmuştur!

AYRINTILAR GELİYOR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir