Ocakta Türkiye’den Körfez ülkelerine 1,4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi

Yeni eklenen Ocakta Türkiye’den Körfez ülkelerine 1,4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin ihracatı, geçen ay 2022’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 10,4 artarak 19 milyar 375 milyon dolara yükseldi.

Körfez ülkeleri, Türkiye’nin ihracatı artırmak için hedef pazarlarının içinde yer alıyor.

Körfez ülkelerine 1,4 milyar dolarlık ihracat

Türkiye’nin Körfez ülkelerine ihracatı, ocakta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,1 artarak 1 milyar 431 milyon dolar oldu.

Ocak ayında Irak’a 671,2 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi

Geçen ay Irak’a 671,2 milyon dolar, BAE’ye 223,1 milyon dolar, Suudi Arabistan’a 202,8 milyon dolar, İran’a 191,7 milyon dolar, Katar’a 54,9 milyon dolar, Kuveyt’e 45,4 milyon dolar, Umman’a 27,6 milyon dolar ve Bahreyn’e 14,3 milyon dolarlık dış satım yapıldı.

Suudi Arabistan’a ihracat artışı

Ocak ayı içerisinde Suudi Arabistan, oransal olarak en fazla ihracat artışı sağlanan ülke oldu.

BAE’ye mücevher sektörü önde

Ocakta Türkiye’den BAE’ye en fazla ihracat gerçekleştiren sektör 31,3 milyon dolar ile mücevher olarak belirlendi.

Bahreyn’e 2,3 milyon dolar ve İran’a 46,8 milyon dolar ile kimyevi maddeler ve mamulleri, Irak’a 164 milyon dolar ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, Katar’a 8,1 milyon dolar ile mobilya, kağıt ve orman ürünleri en fazla ihracat yapan sektörler olarak kayıtlara geçti.

Kuveyt’e 5,7 milyon dolar ile hazır giyim ve konfeksiyon, Suudi Arabistan’a 29,3 milyon dolar ile halı sektörü ve Umman’a 6 milyon dolar ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri en fazla ihracatı yaptı.

En fazla ihracat yapan il İstanbul

Körfez ülkelerine ocakta en fazla ihracat gerçekleştiren il İstanbul oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir