Osmaniye’deki besiciler hasar tespiti yaptı

Yeni eklenen Osmaniye’deki besiciler hasar tespiti yaptı son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Osmaniye’deki hayvan yetiştiricilerin 53 ahır ve ağılda yıkıntı meydana geldi, çok sayıda hayvan ise telef oldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı, bu aşamada devreye girerek ildeki ağıl ve ahırı yıkılan, hayvanları telef olan ve yem sıkıntısı çeken yetiştiricilere nakdi yardım, çadır ve ücretsiz yem desteği sağladı.

“Osmaniye depremden önemli derecede etkilendi”

Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa İlmeç, depremlerden Osmaniye’nin de önemli derecede etkilendiğini söyledi.

“35 veteriner hekim sahada”

Depremlerin hemen ardından ekiplerin sahaya inerek çalışmalara başladığını belirten İlmeç, enkaz altındaki hayvanların kurtarılması için 35 veteriner hekimle çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi.

İlmeç, şöyle hasar sayısını aktararak, alınan desteklerle ilgili de bilgi paylaşarak, devam etti:

Bu deprem felaketiyle ilimizde faaliyet gösteren yetiştiricilerimize ait 53 ahır ve ağılda yıkıntı meydana geldi. Öncelikli olarak bunların tespitiyle başladık işe. Yıkılan 53 ahırda 16 büyükbaş ve 151 küçükbaş hayvanımız telef oldu. Bunların tespitlerini yaptık ve alınan kararla çiftçilerimizin küçükbaş hayvan, anaç koyun ve keçi desteklemeleri hemen hesaplarına yatırıldı. Ayrıca buzağı ve çiğ süt desteklemeleri de hesaplarına aktarıldı. Deprem bölgesindeki yetiştiricilerimizin üretime devam edebilmeleri için gerekli olan maddi desteğin önemli bir kısmı hesaplarına yatırılarak rahatlamalarına destek olundu.

“Hayvan başına 50 lira, büyükbaş hayvan başına 500 lira olan destek ödemesi”

İlmeç, yine Bakanlığın almış olduğu kararla, küçükbaş hayvan başına 50 lira, büyükbaş hayvan başına 500 lira olan destek ödemesinin birkaç gün içinde üreticilerin hesabına yatırılacağını bildirdi. İlmeç, yıkılan ağıl ve ahırlarla ilgili hasar tespit çalışmalarının sürdürüldüğünü belirtti.

Ziraat Bankasına olan borçlarının da 1 yıl süreyle faizsiz ertelendi

İlmeç, yetiştiricilerin Ziraat Bankasına olan borçlarının da 1 yıl süreyle faizsiz ertelendiğini hatırlatarak, çiftçilerin üretime devam edebilmesi için ekonomik destek çalışmalarının sürdüğünü dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir