Pakistan Başbakanı Şerif: Türkiye’nin yanındayız

Yeni eklenen Pakistan Başbakanı Şerif: Türkiye’nin yanındayız son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, depremlerin ardından Türkiye’yi ziyaret etmeye karar verdi.

Türkiye’ye ilk andan itibaren yardım elini uzatan ülkenin Başbakanı Şerif, dayanışma göstermek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara’da görüşecek.

Depremin 3’üncü günü Türkiye’ye geleceğini açıklayan Şerif, ziyaretini ertelemişti.

Türkiye’ye destek mesajı

Karaçi’de AMAN-2023 çok uluslu deniz tatbikatının kapanış gününde Pakistan Deniz İkmal Gemisi’ni ziyaret eden Başbakan Şerif, burada önemli mesajlar verdi.

Şerif, Kahramanmaraş merkezli depremlerin çok yıkıcı olduğunu ifade ederek, Türk halkının yanında olduklarını söyledi:

“Tıpkı bir aile gibi”

Türkiye’nin tarih boyunca, depremler, seller ve zor zamanlarda Pakistan’ın yanında durduğu gibi bu keder anında biz de Türkiye’nin yanında duruyoruz; tıpkı bir aile gibi. Depremin yaşandığı gün kardeşim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile konuştum. O günden bu yana biz yardım malzemelerini hava yolu ve kara yolu göndermek ile meşgulüz.

“Türkiye’ye personel taşımakla meşguller”

Şerif, Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Muhammed Amjad Khan Niazi’nin Türkiye’ye büyük miktarda yardım malzemesi gönderebilmek için gemi önerisinde bulunduğunu aktardı.

Başbakan Şerif, Pakistan Hava Kuvvetleri ve Pakistan Uluslararası Hava Yolları’nın (PIA) Türkiye’ye personel taşımakla meşgul olduğunu vurguladı.

“Bir ruh ve iki kalbe sahip iki kardeş ülke”

Türk Hava Kuvvetleri ve Türk Hava Yolları’nın (THY) da Pakistan’a gelerek yardım malzemelerini Türkiye’ye taşıdığını anlatan Başbakan Şerif, şöyle dedi:

Türkiye’deki kardeşlerime Pakistan hükümeti ve halkı adına içten taziyelerimi sunuyorum. Pakistan ve Türkiye bir ruh ve iki kalbe sahip iki kardeş ülke, aile gibi.

Şerif, Türkiye’ye ellerinden gelen desteği sonuna vereceklerini dile getirdi.

Gözden Kaçmasın Pakistan, Türkiye’ye kışlık çadır gönderdi Haberin Detayları

Pakistan’ın gönderdiği yardımlar

Ulusal Afet Yönetim Ajansı (NDMA), bazı siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri, ülkenin çeşitli şehirlerinde Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için yardım noktaları oluşturdu.

Al Khidmat Vakfı, Khubaib Vakfı ve Beytüsselam Refah Vakfı ile Pakistan’dan çeşitli STK’ler, deprem bölgesinde sahada faaliyetlerini sürdürüyor.

Deprem bölgesine yardım seferleri

Pakistan, 7 Şubat’tan bu yana Türkiye’ye destek için 16 uçak göndermişti. Bu yardımlardan ikisi THY ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait uçaklarla taşınmıştı. Diğer yardımlar ise Pakistan Hava Kuvvetleri ve PIA’ya ait 14 uçak seferiyle Türkiye’ye ulaştırılmıştı.

Maaş bağışı kararı

Pakistan’dan Türkiye ve Suriye’ye kara yolundan ulaştırılmak üzere yardım malzemesi taşıyan 16 tır, 11 Şubat’ta yola çıkmıştı. İslamabad yönetimi, ülke genelinde devlete bağlı okullarda yardım toplanmasını kararlaştırmıştı.

Bakanlar Kurulu’nun tüm üyelerinin bir aylık maaşları ve tüm devlet çalışanlarının maaşlarının bir günlük kısmının, oluşturulan yardım fonuna bağışlanmasına karar verilmişti.

Gözden Kaçmasın Deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmalarına katılan Yunan ekip ülkesine döndü Haberin Detayları
Hadise, Türkiye için Hollanda’da bağış topladı Haberin Detayları

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir