Pakistan, Türkiye’ye kışlık çadır gönderdi

Yeni eklenen Pakistan, Türkiye’ye kışlık çadır gönderdi son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

İslamabad yönetimi, depremlerin ardından Türkiye için yardım kampanyası başlattı.

Başbakan Şahbaz Şerif, “Türk halkına onlarla birlikte olduğumuz mesajını vermeliyiz.” dedi.

Şerif’in çağrısı doğrultusunda İslamabad yönetiminin zorlu kış şartları altında yaşayan afetzedelere desteği devam ediyor.

6,7 ton yardım malzemesi sevk edildi

Başta kışlık çadırlar olmak üzere 6,7 ton yardım malzemesi bölgeye sevk edildi. Pakistan Ulusal Afet Yönetim Otoritesi, malzemelerin görüntüsünü paylaştı.

Malzemeler, Pakistan Uluslararası Hava Yolları (PK) uçuşuyla Türkiye’ye gönderildi. 

Önceki yardım 150 tonun üzerinde

İslamabad, daha önce ordu ve sivil eğitimli gönüllüler ve kurtarma ekiplerinin yanı sıra çadır, giysi ve gıda maddeleri de dahil olmak üzere 150 tondan fazla yardım malzemesi gönderdi.

Birçok Pakistan hayır kurumu da depremin vurduğu farklı bölgelerde yardım ve kurtarma operasyonlarına katıldı.

Başbakan Şerif’in talimatı

Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, Şerif, Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için toplanan bağış ve ayni yardımların kontrolü için Bakanlar Kurulu Komitesi oluşturdu.

Komite içerisinde kritik bakanlıkların yanı sıra Türkiye ve Suriye’nin İslamabad Büyükelçileri de yer alıyor. Komite, depremden etkilenen Türkiye ve Suriye’ye zamanında yardımların ulaştırılmasını sağlamak için her gün bir araya gelecek.

Başbakan Şerif, Pakistan Ulusal Afet Yönetim Ajansı’na (NDMA) tüm eyaletlerde ayni yardımların toplanması için merkezler oluşturması talimatını verdi.

“Türkiye sellerde hep bizim yanımızda durdu”

Türkiye’ye ikinci bir mobil hastanenin gönderilmesine değinen Şerif, “Türkiye, 2005 depremi, 2010 ve 2022’deki sellerde hep bizim yanımızda durdu. İslamabad elinden ne gelirse yapacak.” açıklamasını yaptı.

Eğitim Bakanı Rana Tanvir Hüseyin, Başbakan Şerif’in talimatının ardından okullarda bağış kampanyası başlatılmasına yönelik kararı imzaladı.

Gözden Kaçmasın İran, deprem bölgesine 1000 çadır gönderdi Haberin Detayları
Hatay’da deprem anı: Ev beşik gibi sallandı Haberin Detayları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir