Pakistanlı arama kurtarma ekibi: Türk milleti için buradayız

Yeni eklenen Pakistanlı arama kurtarma ekibi: Türk milleti için buradayız son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin ardından afetzedelerin imdadına koşan ülkelerden biri de Pakistan oldu.

Pakistanlı arama kurtarma ekipleri, gece gündüz demeden enkaz altından bir vatandaşın daha sağ çıkarılması için çalıştı.

Pakistan, arama kurtarma için seferber oldu

Pakistan ordusundan ve Pakistan Arama Kurtarma biriminden 85 kişilik uzman ekip, çalışmalara katılmak için 7 Şubat’ta Türkiye’ye geldi.

Ekipler, Adıyaman’da 18 kişiyi enkazdan sağ çıkarmayı başardı. Önce Adıyaman’da çalışmalara katılan Pakistan Arama Kurtarma uzmanlarından bir kısmı da 13 Şubat’ta Hatay’a geldi.

“Türk milletine yardım için buradayız”

Hatay’da çalışmalarını sürdüren ekibin şefi Halid, depremlerde hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi, Türkiye’nin yanında olduklarını söyledi:

Biz, Türk milletine yardım için buradayız. Onların acıları bizim acımızdır. Bu büyük felaketi görmek bizi çok duygulandırdı. Onların yanındayız. Yardıma ihtiyaç duydukları her yere gideceğimizin ve hatta hayatlarımızı tehlikeye atacağımızın güvencesini veriyoruz.

“Çok cömert ve iyi insanlar”

Hatay’a 13 Şubat’ta geldiklerini ve arama kurtarma faaliyetlerini başladıklarını dile getiren Halid, burada 16 binayı incelediklerini ve bir cansız beden çıkardıklarını kaydetti.

Halid, depremin neden olduğu yıkımın çok büyük olduğuna ve gördüklerinden ötürü çok üzüldüklerine işaret ederek, “Türk milletine yardım etmek için tam motive ve özverili şekilde çalışıyoruz.” ifadesini kullandı:

Çok nazikler, bize yemek ve her şeyi ikram ettiler. Çok cömert ve iyi insanlar oldukları için mutluyuz.

Sadece insanlık için, Türk milletine yardım için geldiklerini vurgulayan Halid, deprem gibi afetlerin her milletin başına gelebileceğini söyledi.

“Bu tür afetlerde yerel veya ulusal kaynaklar yeterli değil”

Halid, hiçbir ülkenin bu büyüklükteki bir depreme birçok şehrinde aynı anda müdahale edemeyeceğine dikkati çekerek şöyle konuştu:

Çünkü bu tür büyük afetlerde, yerel veya ulusal kaynaklar yeterli olmamaktadır. Kesinlikle bu tür bir felaketle başa çıkmak için dış yardım ve desteğe ihtiyaç duyulur. Siz ve biz, buraya gelen tüm uluslar için çok minnettarız.

Pakistan’ın ve diğer milletlerin Türkiye’nin yanında olduğunun altını çizen Halid, Türk milletine güçlü kalması temennisinde bulundu.

Gözden Kaçmasın Pakistan Başbakanı Şerif: Türkiye’nin yanındayız Haberin Detayları
Pakistan, Türkiye’ye kışlık çadır gönderdi Haberin Detayları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir