Paris ile Kiev, Ukraynalı savaş pilotlarının eğitimini görüşüyor

Yeni eklenen Paris ile Kiev, Ukraynalı savaş pilotlarının eğitimini görüşüyor son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Ukrayna, Rusya’ya karşı Batı’dan savaş uçağı tedarikine yönelik isteğini dile getirmeyi sürdürüyor.

Devlet Başkanı Vladimir Zelensky’nin çağrısı henüz karşılık bulmuş değil. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, belirli şartlar altında “Ukrayna’ya savaş uçağı gönderebiliriz.” mesajı vermişti.

Fransa ile Ukrayna arasında pilot eğitimi görüşmesi

Macron’un açıklamasını takip eden süreçte Fransa’da hareketli saatler yaşanıyor. Ukraynalı pilotların eğitimi için Kiev makamlarıyla müzakerelere başlandığı belirtildi.

Ülke basınındaki haberlere göre, Fransız Savunma Bakanı Sebastien Lecornu, Senato’da kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Fransız Bakan’a peş peşe sorular

Senatör Philippe Folliot, Bakan Lecornu’ya, “Şu anda satılmaya hazır 12 Mirage 2000C savaş uçağı olduğu söyleniyor. Onları Ukrayna’ya vermeyi veya Ukraynalı pilotları eğitmeyi mi planlıyorsunuz?” sorusunu yöneltti.

Ardından söz alan kadın Senatör Joelle Garriaud-Maylam da “Bana verilen bir bilgiyi doğrulatmak istiyorum. Hava Kuvvetlerimizin Varşova’da Ukraynalı pilotları eğitmeye hazır olduğu doğru mudur?” diye sordu.

“Görüşmelere başladık”

Lecornu, senatörlerin sorusuna Ukraynalı pilotların eğitimi için Paris ve Kiev’in görüşmelere başladığı cevabını verdi.

Ukrayna’ya savaş uçaklarının verilip verilmeyeceğine ilişkin açıklama yapmaktan kaçınan Fransız Bakan, bu ülkenin acil olarak füzelere ihtiyacı olduğunu söyledi.

“Uçak gönderimi zaman istiyor”

Lecornu, Ukrayna’nın saldırılara karşı dayanmasının füzelerin teminine bağlı olduğunu belirterek, uçak gönderimi ve pilot eğitiminin zaman isteyen konular olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Gözden Kaçmasın İtalya, Ukrayna’ya savaş uçağı vermeyecek Haberin Detayları

Macron’dan uçak sinyali

Kiev yönetiminin acil olarak savaş uçağı talebine Paris, askeri kapasitesini zayıf duruma düşürme ve savaşı körükleyeceği gerekçesiyle henüz olumlu cevap vermedi.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron daha önce, Ukrayna’ya silah satışının, Kiev tarafından talep edilmesi, savaşı körüklememesi ve ülkesinin askeri kapasitesini zayıflatmaması kaydıyla olacağını açıklamıştı.

Filodaki toplam savaş uçağı sayısı

Fransız ordusu bünyesinde 96 Rafale, 99 Mirage 2000 olmak üzere toplamda 195 savaş uçağı olduğu belirtiliyor.

Gözden Kaçmasın Macron: Ukrayna’ya savaş uçağı gönderebiliriz Haberin Detayları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir