Polonya, Rusya’dan petrol ithalatını durduruyor

Yeni eklenen Polonya, Rusya’dan petrol ithalatını durduruyor son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Bir yıla dayanan Ukrayna-Rus savaşının enerjiye olan etkisi tüm dünyada olumsuz yankılandı. Enerji fiyatları arttı. Enerjiye erişim sorunu sanayi üretimini yavaşlattı ve enflasyonu artırdı.

ABD ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Rusya’ya yaptırımlar yağdı. Hatta Rusya, bugüne kadar en çok yaptırıma uğrayan ülke oldu.

Polonya’nın PAP haber ajansına göre, Varşova yönetimi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle ithalata son vermeyi öncelik haline getirdi.

Rusya’dan ham petrol ithalatı duracak

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Polonya’nın Rusya’dan ham petrol ithalatını şubat veya mart ayında durduracağını resmen açıkladı.

Hükümet toplantısının ardından PAP’a konuşan Morawiecki, 2016’dan bu yana Rusya’dan petrol ithalatının azaltıldığını ve yılbaşında yüzde 10’a düşürüldüğünü belirtti.

Morawiecki, Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaş nedeniyle “Rusya’nın karbon yakıtlarına yönelik topyekun ambargonun ana başlatıcısının Polonya olduğunu” dile getirdi.

Polonya’nın en büyük petrol ve gaz şirketi PKN Orlen, 25 Şubat’ta Rusya’nın Druzhba boru hattından Polonya’ya petrol sevkiyatını askıya aldığını duyurmuştu.

PKN Orlen’e göre, Rus enerji şirketi Rosneft ile olan sözleşmenin sona erdiği şubatın başından bu yana Rus petrolü ithalatı, ülke ihtiyacının yalnızca yüzde 10’u düzeyinde bulunuyor.

PKN Orlen’in petrol ithalatının yüzde 90’ı Rusya dışındaki kaynaklardan karşılanıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir