Rize’de sanayi ustasının yaptığı ciple geziyorlar

Yeni eklenen Rize’de sanayi ustasının yaptığı ciple geziyorlar son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

DHA

Rize’nin Ardeşen ilçesinde bakkallık yapan Nihat Gürsoy, eşi Münevver Gürsoy ile yayla, mezra ve ormanlık alanlarda gezinti yapmak için, sanayi ustasına şanzıman ve motoru bulunan, kaportası hurda sac ve demir modülleriyle yapılan cip tasarlattı.

Çift, 2 kişi kapasiteli yaklaşık 50 bin lira maliyetli ciple, saatte 100 kilometre sürate ulaşıp, dere zirve aşıp, yayla yollarını geçiyor.

Yağmurlu havada özel tente ile üstü kapanan akaryakıt yakıtlı cip görenlerin de ilgisini çekiyor.

“Bizi hiç yolda bırakmadı”

Cipin imal sürecini anlatan Nihat Gürsoy, şunları söyledi:

Yıllardır ATV kullanıyoruz, daha sonra biraz daha geniş araca muhtaçlık duyduk. Hem eşimle hem de dostlarla gezmek için bu türlü bir fikir aklımıza geldi. Bu araç Ardeşen’de yapıldı. Bunun üretiminde büsbütün hurda gereçler kullanıldı. Demir profiller ile sacdan ustamız küçük bir cip tasarladı. Kendisi ufak fakat bizi hiç yolda bırakmadı. Eşimle dükkândan vakit buldukça mezra ve yaylalara çıkıyoruz.

“Keyif verici”

Münevver Gürsoy ise, şu sözleri kullandı:

İlk gördüğümde çok tuhaf gelmişti. Daha evvel cipe binmemiştim. Evvelce ATV ile gezerdik, artık ise bu türlü bir ciple geziyoruz; düzgün oldu, keyif verici. Vakit buldukça geziyoruz.

“20 gün sürdü”

Cipi tasarlayan oto tamircisi Selim Dereci de, şunları söyledi:

Fazla baş yormadık. Profilden kaportasını yaptık. Hoş de oldu; imali ortalama 20 gün sürdü. Onlar dağları çok seviyor. Onun için bu türlü bir araç yaptırdılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir