Robot bilimci küme: Afgan kızlarının yetenekli olduğunu gösteriyoruz

Yeni eklenen Robot bilimci küme: Afgan kızlarının yetenekli olduğunu gösteriyoruz son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Kendilerini “Afgan Hayalperestler” olarak isimlendiren küme, Katar tarafından himaye ediliyor.

Robot bilimci küme, eğitimleri için Doha idaresinin sağladığı bursla çalışmalarını sürdürüyor.

İlham kaynağı oldular

Yaşları 15 ile 19 ortasında değişen Afgan Hayalperestler, son yıllarda geliştirdikleri projelerle akranlarına ilham kaynağı oldu.

Afganistan’ın batısındaki Herat kentinden gelen Afgan grup, isimlerini birinci kez 2017’de ABD’de 164 ülkenin katıldığı Memleketler arası Robot Şampiyonası Özel Ödülü’nü kazanınca duyurdu.

Afgan kümenin vize mücadelesi

Turnuvaya Afganistan’dan birinci kabul edilen küme olma muvaffakiyetini gösteren kızlar, vize süreçleri için büyük çaba verdiler.

İlk talepleri reddedilince ikinci bir müracaat daha yaptılar fakat o da reddedildi. Turnuvaya katılmaları ise periyodun ABD Lideri Donald Trump’ın, ilgili makamlardan kararı yine gözden geçirmelerini istemesiyle mümkün oldu.

Salgın periyodunda ellerini taşın altına koydular

Grup, Afgan Sağlık Bakanlığı’nın, koronavirüs salgınıyla gayret kapasitesini artırma emeliyle Massachusetts Institute of Technology (MIT) mühendislerinin bir teneffüs aygıtı dizaynını, araba yedek kesimleri kullanarak tasarladı.

Herat Valisi’nin daha fazla teneffüs aygıtına muhtaçlık duyduklarını açıklamasının üzerine işe koyulan kızlar, ABD’deki Harvard Üniversitesi’ndeki uzmanların da rehberliğinde 4 ay boyunca çalıştı ve Temmuz 2020’de düşük maliyetli buluşlarını hayata geçirdi.

Katar, Afgan hayalperestlere sahip çıktı

Robot bilimciler, ABD’nin Ağustos 2021’de Afganistan’dan çekilmesi ve Taliban’ın idareye gelmesinin akabinde Katar tarafından ülkelerinden tahliye edildiler.

Katar, sibernetik ve robot bilim alanında çalışan Afgan gruba, Katar Vakfı ve Katar Kalkınma Fonu’nun stratejik iştirakiyle eğitimlerini tamamlamaları için burs verdi.

Afgan grup, 5-9 Mart tarihlerinde Katar’ın başşehri Doha’nın mesken sahipliğinde düzenlenen 5. Birleşmiş Milletler En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı kapsamında da eserlerini sergilediler.

“Afgan kızlarının yetenekli olduğunu göstermek için buradayız”

Afgan kızlar, vatanlarına duydukları hasrete karşın amaçlarını geliştirmek için çalışmaya devam ediyor.

Grup üyelerinden Asife Emini, “Afgan hayalperestler olarak, bilgi birikimimizi, gayretimizi ve Afgan kızlarının da öbür tüm dünya kızları üzere yetenekli olduğunu göstermek için buradayız.” dedi.

Konferans kapsamında, çiftçilerin hasat yapmasına yardımcı olacak tarım robotu, mayın tespit edebilen robot, ultraviyole ışınlarıyla dezenfekte eden robot ve göz hareketiyle denetim edilebilen tekerlekli sandalye üzere geliştirdikleri eserleri sergilediklerini aktaran Emini şunları kaydetti:

“Kafamızda bir sürü fikir vardı”

Bizler çok şanslıyız zira Katar hükümetinin takviyesiyle buraya geldik. Bize eğitimimizi tamamlama ve gayelerimizi gerçekleştirme fırsatı verdiği için Katar’a minnettarız. Başımızda bir sürü fikir vardı.

Şimdi muhtaçlık duyduğumuz tüm alet ve ekipmana çarçabuk ulaşabiliyoruz. Katar’da ve Katar Vakfı’nda olmak, hayallerimizi ve görmek istediğimiz değişimi gerçekleştirmemize imkan sağladı.

Gözden Kaçmasın Meksika, Afgan robotik grubu üyelerini mülteci olarak kabul etti Haberin Detayları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir