Rusya, geçen yıl Almanya’nın en büyük kömür tedarikçisi oldu

Yeni eklenen Rusya, geçen yıl Almanya’nın en büyük kömür tedarikçisi oldu son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Rusya-Ukrayna Savaşı sonrası arz yönlü belirsizlikler ve Avrupa Birliği’nin (AB) Rus enerji ürünlerine uyguladığı ambargo, Almanya’daki enerji piyasalarında dengesizliklere yol açmıştı.

Avrupa ülkeleri arasında enerji krizine karşı en fazla kaynak ayıran ülke

Brüksel merkezli düşünce kuruluşu Bruegel’e göre Almanya, yeşil enerjiye ayırdığı toplam 268,1 milyar euro ile Avrupa ülkeleri arasında enerji krizine karşı en fazla kaynak ayıran ülke oldu.

Almanya, Rusya’ya karşı Ukrayna’yı desteklese ve Rusya’ya yaptırım uygulasa da 2022’de Almanya’nın en büyük kömür tedarikçisi Rusya oldu.

Almanya’nın toplam kömür ithalatı arttı

Alman Bild gazetesinin haberine göre, geçen yıl Almanya’nın toplam kömür ithalatı, önceki yıla göre yüzde 8 artarak 44,4 milyon tona ulaştı.

En fazla kömür ithalatı Rusya’dan

Alman Kömür İthalatçıları Derneği’nin verilere göre, Rusya’dan kömür ithalatı ise geçen yıl 2021’e göre yüzde 37 azaldı ve 13 milyon ton olarak kayıtlara geçti.  Ancak yine de Rusya’dan fosil yakıt ithalatını yasaklayan yaptırımlara rağmen, ülke geçen yıl da Almanya’nın en büyük kömür tedarikçisi oldu.

Almanya’nın Güney Afrika’dan kömür ithalatı geçen yıl önceki yıla göre yüzde 279 artışla 3,9 milyon tona, Kolombiya’dan yüzde 210 artışla 7,2 milyon tona, ABD’den yüzde 32 artışla 9,4 milyon tona ve Avustralya’dan yüzde 15 artışla 6,3 milyon tona ulaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir