Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Musluk/şebeke sularını asla içme suyu olarak kullanmıyoruz

Yeni eklenen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Musluk/şebeke sularını asla içme suyu olarak kullanmıyoruz son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hatay Eğitim Araştırma Hastanesi bahçesine kurulan sahra hastanesi konteynerinde açıklamalarda bulundu.

Asrın felaketinin ardından depremden etkilenen 11 ilde çalışmaları yakından takip eden Bakan Koca, son durumu aktardı.

İlk olarak Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’a yaşanan şiddetli depremlerden 14 gün sonra Hatay’da yaşanan 2 depreme de değindi.

“Bir süre daha tankerlerle getirilen suyu kullanacağız”

Fahrettin Koca, deprem bölgelerinde içme suyu kullanımı ile ilgili şu ifadeleri aktardı;

İçme ve temizlik için kullanılan suları düzenli olarak inceliyoruz. Bir süre daha tankerlerle getirilen suyu kullanacağız. Tekrar hatırlatıyorum. Musluk suyumuzu ne zaman içebileceğimizi Hatay Valiliği veya Kaymakamlığımız duyuracak. Musluk/şebeke sularını asla içme suyu olarak kullanmıyoruz.

“Endişemiz doğru çıktı, 6 kişi hayatını kaybetti”

Hatay’da yaşanan son deprem hakkında konuşan Bakan Koca’nın geri kalan açıklamaları;

Binaların boş olduğunu biliyorduk. Ancak afet sebebi ile yeni can kaybı haberine dayanacak gücümüz olmadığı bir günde maalesef endişemiz doğru çıktı. Hatay’da 4’ü olay yerinde 2’si hastanede olmak üzere 6 kişi hayatını kaybetti. 562 kişi ise yaralandı.

Bir afet anında bilhassa da yaraları daha yeni sarılmakta olan bir afetten sonra yaşanan olayda gözlerin sağlık kurumlarına çevrilmesi en tabii bir durumdur. Bilgi merak konusu değil bir haktır. Fakat unutmamalı ki iyi niyetlerine rağmen haber kaynakları her zaman sağlam olmayabilir. Kaynağında adeta mühendis aklı olması gereken haberin dayanağı sağduyu testinden geçmemiş bir kaygı olabiliyor.

“Acil müdahale üniteleri kurulacak, sağlık hizmetleri aksatılmaycak”

Bu sözlerimin arkasından size Hatay’da yaşanan son depremler sebebiyle gündeme getirilen sağlık kurumlarımız hakkında bilgi vermek istiyorum. Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi acil ve ana bina, Samandağ Devlet Hastanesi, Reyhanlı Devlet Hastanesi, İskenderun Devlet Hastanesi’nin B Bloğu ve Kırıkhan Devlet Hastanemiz ilgili bakanlık yani Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan yeni hasar tespitinde hafif hasarlı ve kullanılabilir durumdadır. Buna rağmen kısmen tahliye edilmiştir. Buralarda acil müdahale üniteleri kurularak sağlık hizmetleri aksatılmadan devam etmektedir.

Tedavisi süren bazı yoğun bakım hastalarımız Ankara, Adana ve Dörtyol Hastanelerine nakledilmiştir. Söz konusu hastaların sayısı ise 95’tir. Buralarda kendilerine çok daha iyi durumlarının gerektirdiği tıbbi hizmeti vereceğiz. Bu hastanelerimiz ise yakında tam kapasite ile hizmet verecektir.

“Kaynağı sağlamk olmayan haberlerin faturasını teyitsiz ihbarlarda az ödemedik”

En kesin bilgilere sahip kişi olarak oluşan hassasiyetleri yine de anlıyorum. 17 gündür buradayım. Fakat unutmamalı ki yayılan haberler bir bir özveri ile buralarda çalışan doktorlarımızı, hemşirelerimizi, teknik ekiplerimizi de endişeye sürüklüyor. Çok dikkatli olmak gerekmez mi? Afetlerin etkisinin paniğe yol açan şeylerle devam ettiğini bilmiyor değiliz. Kaynağı sağlam olmayan iyi niyetli endişelerin dilden dile yaydığı haberlerin faturasını teyitsiz ihbarlarda az ödemedik. Oysa zaman demek can demektir.

“Uzmanımızla, ekibimizle, ilacımızla sahadayız”

Bahsi geçen konuda ayrı bir başlık açıyor en açık şekliyle bilgileri bizzat sunuyorum. Adana Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesinde yeni depremler akabinde orta düzeyde hasar tespit edilmiştir. Vakit kaybetmeden hastalarımızı Adana Şehir Hastanesi ve Yüreğir Devlet Hastanesi başta olmak üzere uygun hastanelerimize naklettik. Yeni ve deprem izolatörlü inşa edilen Güney Seyhan Hastanemize şimdilik ihtiyaç duymadık. Bu hastanemiz ise kapasitesi ile göreve her an hazır. Şundan emin olun, bu acılı halkımızın yaralarını saran doktor eli mahir sağlık sistemi güçlüdür. Hataylı kardeşlerim, tüm ilçeleri ile bu şehirde merkezinden köylerine kadar sağlık hizmetlerini eksiksiz sizlere ulaştırmak için uzmanımızla, ekibimizle, ilacımızla sahadayız.

Son 17 günde sadece Hatay’da yaklaşık bin cerrahi müdahale gerçekleşti. 212 bin 345 muayene yaptık. Sağlık hizmetlerimiz ihtiyaçlara cevap verecek bir muntazamlıkta devam ediyor. Sağlık konusunda emin olun ki, bize güveneceğiniz herşeye sahibiz. Sahra hastanemizde tomografi cihazı dahil herşey var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir