Sarsıntıdan etkilenen 800 yıllık Malatya Ulu Cami restore edilecek

Depremden etkilenen 800 yıllık Malatya Ulu Cami restore edilecek

MALATYA – Malatya’da, 6 Şubat sarsıntılarından hasar görünce ibadete kapatılan 800 yıllık Eski Malatya Ulu Cami restore edilerek tekrar ibadete açılacak.

Malatya’da 6 Şubat sarsıntılarından etkilenen 30 kültür varlığından biri olan Eski Malatya Ulu Cami’nin restore edilerek yine ibadete açılması için çalışma başlatıldığı öğrenilirken İnönü Üniversitesi Hoş Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğretim Vazifelisi Sanat Tarihçisi Levent İskenderoğlu 800 yıllık tarihi yapının Anadolu coğrafyasının en değerli kültürel miraslardan biri olduğunu söyledi.

“Ulu cami birçok sefer tamirat gördü”

Tarihi caminin Anadolu medeniyetinin izleri açısından bir kimlik dokümanı özelliği taşıdığına vurgu yapan İskenderoğlu, “6 Şubat’ta bölgemizde gerçekleşen zelzelelerle on binlerce canımızı kaybettik. Tüm ülkemizin başı sağ olsun. Tabi bu ortada sarsıntılarda kültür varlıklarımızda hasar gördü. Şuanda da 1224 tarihli Eski Malatya Ulu Cami önündeyiz. Birtakım kaynaklarda yapının tarihi 1221 de olarak geçiyor. Aşağı üst 800 yıllık bir yapı. Selçukluların Anadolu’da yaptığı birinci cami örneklerinden bir tanesi. Çoklukla Anadolu Selçuklu mimarisin de çok sık rastlamadığımız açık avlulu ünik bir örnek burası. Burada Büyük Selçuklu yapı geleneğinin devam ettirildiğini görüyoruz. Yapı 1224 yılında yapıldıktan sonra birçok sefer tamirat görüyor. Şuanda da yapıda önemli hasarlar var. Yaklaşık 400 yıl evvel yapının yan duvarlarına eklenen payandalar bu bölgenin depremselliğine ait ip uçları veriyor. Payandalar yapıyı, sarsıntılara karşı dirençli hale getirmek için oluşturuldu. Yaşadığımız son zelzelelerde de payandalar vazifesini yerine getirdi. Kendilerinin birkaçının yıkılmasına karşın yapı ayakta kaldı” dedi.

“Yapının restore edilmesi için çalışmalara başlanması gerek”

Önceliğin zelzelede etkilenen vatandaşların yaralarının sarılması olmakla birlikte tarihi kültür varlıklarının ayağa kaldırılması noktasında çalışmaların yapıldığını kaydeden İskenderoğlu, “Yapının en kısa müddette yağa kaldırılması tekrar hafızamızın bir modülü olması epey elzem. Bunun için Kültür ve Turizm Bakanlığımız tüm organları ile teyakkuzda. Ayrıyeten bizler üniversiteler olarak belgeleme ve raporlamalara takviye veriyoruz. Anadolu medeniyetinin izleri açısından, bu yapılar, bizim kimlik evraklarımız yok olmasına göz yumamayız. Kesinlikle korumak ve yaşatmak zorundayız. Bu bizim gelecek jenerasyonlara karşı en büyük sorumluğumuzdur” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir