SGK: Depremlerden etkilenen 10 ilde uygulanan kolaylıklar Elazığ’da da geçerli

Yeni eklenen SGK: Depremlerden etkilenen 10 ilde uygulanan kolaylıklar Elazığ’da da geçerli son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Kahramanmaraş merkezli depremler  Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa’yı etkilemiş ve bu ilerde can kaybına neden olmuştu.

Kurumlar tarafından bu illere özel erteleme, esnetme ve olanaklar tanınmıştı. Daha sonra bu illere can kaybı olmayan ama yıkımlar medyada gelen Elazığ da eklendi.

Elazığ’da da mücbir sebep kararları geçerli

Mücbir sebep kapsamına alınan Elazığ’da, depremlerden etkilenen diğer 10 ilde uygulanan sosyal güvenlikle ilgili işlemlerdeki kolaylıklar geçerli olacak.

6 Şubat-31 Temmuz tarihleri arasında

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), depremlerden etkilenen Elazığ’ın da Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun ilgili maddesi gereğince 6 Şubat-31 Temmuz tarihleri arasında mücbir sebep kapsamına alındığını hatırlattı.

“Duyuru’da belirtilen açıklamalar Elazığ için de geçerli”

SGK’nın açıklamasında, şu bilgiye yer verildi:

Söz konusu karara göre, www.sgk.gov.tr adresindeki duyurular kısmında yer alan 9 Şubat 2023 tarihli ‘Prim Borçlarının Ödenme Süreleri ile Kuruma Verilmekle Yükümlü Olunan Bilgi, Belge ve Beyannamelerin Verilme Sürelerinin Ertelenmesine Dair Duyuru’da belirtilen açıklamalar Elazığ ili bakımından da geçerli olacaktır.

Kurumun 9 Şubat’ta yaptığı duyuruyla Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa için “mücbir sebep hali” ilan edilmiş ve bu illerdeki vatandaşlara sosyal güvenlikle ilgili işlemlerde bazı kolaylıklar getirilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir