Sigorta sektörünün deprem hasar ödemeleri 20 milyar lirayı aşacak

Yeni eklenen Sigorta sektörünün deprem hasar ödemeleri 20 milyar lirayı aşacak son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Türkiye, merkez üssü Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından sarsıldı.

Toplam 11 ile yayılan ve 13,5 milyonu ilgilendiren depremin büyüklüğü hasara da yansıdı.

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı ve Türkiye Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli, ilk hesaplamalara göre hasar ödeme miktarını paylaştı.

Deprem bölgesindeki DASK ortalaması yüzde 49

Benli, depremden etkilenen illerdeki Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) ortalamalarının yüzde 49 olduğunu belirterek, söz konusu sigorta oranının en az Hatay’da en fazla Diyarbakır’da olduğunun görüldüğünü söyledi.

Sigortalılık konut sigortalarında yüzde 21, kaskoda ise yüzde 17

Konut sigortalarında yüzde 21, kaskoda ise yüzde 17 oranında sigortalılık oranlarının bulunduğunu ifade eden Benli, şöyle konuştu:

Deprem bölgesinde araçların çoğu pert. Kasko üzerinden 1 milyar TL civarında ödeme yapacağımızı tahmin ediyoruz. İlk hesaplarımıza göre toplamda tüm sektör olarak 20 milyar TL’nin üzerinde hasar ödeyeceğimizi tahmin ediyoruz. Bizler sektör olarak sadece deprem değil, tüm afetler için ödeme yapacak güce sahibiz.”

 Benli, söz konusu 20 milyar TL’ye DASK tazminat ödemelerinin dahil olmadığını da dile getirdi.

“Deprem sigortalarına ilgi 3-4 kat arttı”

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından deprem sigortalarına ilginin 3-4 kat arttığını vurgulayan Benli, bu anlamda sigortalılık oranının çok hızlı yükseldiğini, bu etkinin devam etmesi gerektiğini söyledi.

“Az hasarlı evlere sahip sigortalılara beklemelerini tavsiye ediyorum”

Az hasarlı raporu verilen evlerin oturulamayacak durumda olduğu iddialarına ilişkin Atilla Benli, şu açıklamada bulundu:

Tespitte ağır hasarlılar ve diğerleri öncelikli. Az hasarlı evlere sahip sigortalılara beklemelerini tavsiye ediyorum. Çünkü artçılar devam ediyor, sonraki artçı depremlerde de hasar artabilir. Sonradan hasarları büyüdüyse onlar da ödenir ancak şu anda acele etmemeleri lazım.

“Vefat eden vatandaşın BES’teki birikimi verasete bakılarak ödeniyor”

Depremzedelerin Bireysel Emeklilik Sistemi’nden (BES) çıkış yapmak istemesi halinde kolaylık sağlanıp sağlanmayacağına yönelik soru üzerine Atilla Benli, şu yanıtı verdi:

Deprem bölgesinde 25 milyar lira civarında toplam fon büyüklüğü var. Bölgede yaklaşık 1,5 milyon BES’li bulunuyor. Türkiye Hayat Emeklilik’in 7-7,5 milyar liralık BES sözleşmelileri var. Bunlar içerisinde eğer vefat ettiyse varislere veya lehtarlara hızlı şekilde ödenmesi için biz hızlı şekilde ulaşıyoruz, bildiriyoruz. Eğer kendisi özel bir ödeme istiyorsa onları da mevcut süremize bakmadan hızlı şekilde ödüyoruz. Henüz bu anlamda çok büyük talep yok. Çıkmak isteyip süreye takılan kimse olmadı ama bundan sonrası için gelen olursa sektör olarak kararımız mümkün olduğunca sürelere takılmadan ödemek yönünde.

4-5 milyon liralık ödeme yapıldı

Deprem bölgesinde yüzbinlerce hayvanın telef olduğuna işaret eden Benli, 4-5 milyon liralık ödemenin yapıldığını, toplamda ise 30 milyona yakın ödeme yapılmasının öngörüldüğünü bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir