Sivas’ta kansere bile deva kuru bamyanın fiyatı altınla yarışıyor

Yeni eklenen Sivas’ta kansere bile deva kuru bamyanın fiyatı altınla yarışıyor son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

İHA

Türkiye’de en fazla Orta Karadeniz bölgesinde su verilmeden yetiştirilen bamyalar tek tek itinayla toplanıyor. Toplanan bamyalar kurutulduktan sonra iplere dizilerek tezgahtaki yerini alıyor.

Kurutulması ve ince personelliği sebebiyle bin liradan satışa sunulan kuru bamyanın fiyatı adeta gram altınla yarışıyor. Yararları saymakla bitmeyen kuru bamya başta kanser olmak üzere, diyabet, tansiyon, kabızlık üzere birçok hastalığa şifa oluyor.

Bir çok kaygıya deva

Hal esnaflarından Ethem Yıldız, kuru bayanın gram altınla nerdeyse tıpkı fiyatta olduğun belirterek, şunları söyledi:

Sivas’ta çok yenilen bir tiptir. Demir eksikliğine, diz kapaklarındaki ağrıya teğe bir. Kanser hastalarının bit numaralı ilacıdır. Bamya kış aylarında çıkar. Bamya kurusunun işçiliğinden ötürü bin liradır. Yaş bamya sulu satıldığı için, bu ise kurutup satıldığı için değerlidir. Kuru bamyaya kent dışından daha çok talep var. Gram altınla neredeyse birebir fiyat lakin altını yiyemezken bamyayı yiyorsun. Bunun yararları ve özellikleri olduğu için altından daha değerli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir