Siverek’te kan bağışına ağır ilgi

Siverek‘te kan bağışına ağır ilgi

ŞANLIURFA – Şanlıurfa‘nın Siverek ilçesinde vatandaşlar kan bağışına ağır ilgi gösterdi.

Şanlıurfa‘nın Siverek ilçesinde Türk Kızılay‘ı ve Sivil Toplum kuruluşları işbirliğiyle kan verme kampanyası düzenlendi. Daha evvel Kızılay tarafından kan stoklarında azalma yaşandığı ve taban düzeyinin altına düştüğü açıklamaları üzerine Siverek’te bulunan STK’larda davetlerde bulunarak vatandaşları kan bağışı yapmaya davet etti.

Kızılay ve STK’lar tarafından 2 günlük yapılan kan verme kampanyasının birinci gününde Siverekli vatandaşlar, kan vermek için uzun kuyruklar oluşturdu. Ramazan ayı nedeniyle iftar saatinden sonra başlayan kampanya sahur vaktine kadar devam ediyor.

6 Şubatta yaşanan sarsıntı sonrası yurt genelinde önemli kan gereksinimi doğduğu ve stoklarda ki kanında asgarinin altına düştüğüne dikkat çeken Şanlıurfa Bir Damla Kan Telesimi Derneği Lideri İbrahim Dizlek, “Ramazan ayının girmesiyle birlikte de kan bağışına ilginin azalması üzerine, Sivil Toplum Kuruluşları olarak, Kızılay’la birlikte Siverek’te bir kampanya düzenledik. Bu kampanya Şanlıurfa ilimiz Merkez ve tüm ilçelerinde düzenliyoruz. Bugün Siverek ilçesindeyiz Siverek halkına çok teşekkür ediyorum, ağır bir ilgi var, buda bizi çok şad etti. Kan bağışımız iftardan sonra başlıyor, sahura kadar devam ediyor. Siverek Halkı bu hususta çok hassas davrandı, kendilerine çok teşekkür ediyorum” dedi

Kan bağışında bulunan Abdurrahman Aslan, “STK ve Kızılay’ın kan verilmesi konusunda davetlerini duyduk, vatandaşlık misyonumuz olarak bizde bu davete karşılık verdik ve kan vermeye geldik. Kızılay’da kan oranlarının azaldığını duyduk bu bizi son derece özdü, tüm vatandaşları kan vermeye davet ediyorum” halinde konuştu.

Talasemi hastası Hakan Dizlek’te, “Ben kendim bir talasemi hastasıyım, ülkemizde son olan doğal afetler nedeniyle kan stokunda azalma yaşandı, gerek bizim için ve gerekse hastalar için kan daima bir gereksinimdir. Tüm vatandaşlarımızı bizim için talasemi, lösemi ve başka kalıtsal hastalar için kan vermeye davet ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sıhhat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir