Son Dakika: Mısır’a 11 yıl sonra birinci ziyaret! Ortak basın toplantısına Bakan Çavuşoğlu’nun kelamları damga vurdu

Yıllardır tansiyonun yüksek seyrettiği Türkiye- Mısır bağlantılarında olağanlaşma adımları atılıyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır Dışişleri Bakanı Shoukry’nin davetine icabetle bugün Mısır’a gitti. Çavuşoğlu, 11 yıl ortadan sonra Türkiye’den Mısır’ı ziyaret eden birinci dışişleri bakanı oldu.

“ZOR VAKİTLERDE GÖSTERİLEN DAYANIŞMAYI UNUTMAYACAĞIZ”

İki bakan toplantının akabinde kameralar karşısına geçerek basın açıklaması yaptı. İki ülke ortasındaki münasebetleri işaret eden Çavuşoğlu, “Mısır’ı ziyaret etmekten büyük memnuniyet duyuyorum. En kısa mühlet içerisinde kardeşim Şükri’yi de Türkiye’de bir defa daha konuk etmekten büyük memnuniyet duyacağım. Türkiye’de meydana gelen sarsıntıdan sonra bize verdikleri dayanak için Mısır hükümetine ve kardeş Mısır halkına teşekkür etmek istiyorum. Güç vakitlerde gösterilen dayanışmayı unutmayacağız. Türkiye’ye Mısır’dan önemli ölçüde insani yardım geldi.” dedi.

“BİR DAHA KOPMAMAK İSMİNE ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ”

Çavuşoğlu şöyle devam etti: “İlişkilerimizi nasıl normalleştirebileceğimizi konuşuyorduk. Artık somut adımlar atıyor olmaktan en çok heralde ikimiz mutluyuz. Mısır ile ikili münasebetlerimizi geliştirirken, yalnızca her iki ülkenin faydasına ne yapılabilir diye konuşmuyoruz. Bölgemizin huzura gereksinimi var. Münasebetlerimizde bir kopukluk oldu. Sanırım alacağımız dersler de var. Bundan sonraki süreçte görüş ayrılıklarımız da olacaktır. Ne olursa olsun, bu bağlarımızı bir daha koparmamak için de her iki taraf olarak da üzerimize düşeni yapacağız. Alacağımız dersler var. Bu bağlarımızı bir daha koparmamak ismine üzerimize düşeni yapacağız.” tabirlerini kullandı.

Görüşmenin akabinde ortak basın toplantısında konuşan Şukri ise “Geçmiş yılların telafisi için ileri umutla bakıyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir