SPK, izinsiz işlem yapan kurumlara karşı uyardı

Yeni eklenen SPK, izinsiz işlem yapan kurumlara karşı uyardı son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın da duyurusunu paylaştığı Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), açıklaması izinsiz kaldıraçlı işlemlere ilişkin bilgi içeriyor.

SPK, duyurusunda yatırımcıların mağdur olmamaları ve yaptırıma maruz kalmamaları için kaldıraçlı işlemleri yalnızca kurularınca yetkilendirilen kuruluşlar aracılığıyla yapmaları gerektiğini aktardı.

SPK’nın duyurusu şöyle:

Son zamanlarda, Türkiye’de yerleşik yatırımcıların yurt içi ve yurt dışı telefon hatlarından aranarak kamuoyunda “foreks” olarak bilinen kaldıraçlı işlemler üzerinden yüksek getiri elde edileceği vaadinde bulunulduğu, bahse konu işlemler için yurt içi banka hesaplarına para gönderilmesinin istendiği, Kurulumuzca yetkilendirilmeyen kuruluşlar aracılığıyla gerçekleştirilen bu işlemler sonucunda yatırımcıların mağdur edildiği yönündeki ihbar ve şikâyetlerin arttığı gözlemlenmektedir.

“Yalnızca SPK’nın yetkilendirdiği kurumlar işlem yapabilir”

Sermaye piyasası mevzuatı uyarınca Türkiye’de yerleşik yatırımcıların kaldıraçlı işlemleri (foreks) yalnızca Kurulumuzca yetkilendirilen kuruluşlar aracılığıyla yapılabilmektedir.

Hapis ve para cezası

Kurulumuzca yetkilendirilen kuruluşlar dışındaki kişiler tarafından Türkiye’de yerleşik yatırımcılara yönelik kaldıraçlı işlemler yaptırılması izinsiz sermaye piyasası faaliyeti suçunu oluşturmaktadır. 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 109’uncu maddesinin ikinci fıkrasında, sermaye piyasasında izinsiz olarak faaliyette bulunanların iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin günden on bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacağı düzenlenmiştir.

Suç duyurusunda bulunuluyor

Bu kapsamda, Kurulumuzca yapılan denetimler neticesinde;
sermaye piyasasında izinsiz olarak faaliyette bulunanların yanı sıra, gerek söz konusu faaliyetin tanıtımını/reklamını yaparak gerek kendisine ait ve/veya yetkilisi olduğu şirketin banka hesaplarını ve/veya telefon hatlarını kullandırarak izinsiz sermaye piyasası faaliyeti suçunun icrasını kolaylaştıranlar hakkında suç duyurusunda bulunulmaktadır.

Ayrıca, Türkiye’de yerleşik yatırımcılara yönelik izinsiz kaldıraçlı işlemler yaptırıldığı tespit edilen internet sitelerine erişimin
engellenmesi için Kurulumuzca gerekli hukuki işlemler yapılmaktadır.

Bu çerçevede, yatırımcıların mağdur olmamaları ve yaptırıma
maruz kalmamaları için kaldıraçlı işlemleri yalnızca Kurulumuzca
yetkilendirilen kuruluşlar aracılığıyla yapmaları; bahse konu nitelikteki
telefon aramalarına itibar etmemeleri ve bu yöndeki şikâyetleri CİMER üzerinden yapmaları konusunda gerekli dikkati ve özeni göstermeleri hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yetkilendirilmiş kuruluş listeleri

Sermaye Piyasası Kurulunca yetkilendirilmiş kuruluş listesine aşağıdaki bağlantılardan ulaşılabilir:

https://spk.gov.tr/kurumlar/yatirim-kuruluslari/araci-kurumlar

https://spk.gov.tr/kurumlar/yatirim-kuruluslari/bankalar

AYRINTILAR GELİYOR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir