Sudan kurtarma ekibi: Türk halkı, büyük bir misafirperverlik gösterdi

Yeni eklenen Sudan kurtarma ekibi: Türk halkı, büyük bir misafirperverlik gösterdi son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Sudan, deprem bölgesine arama kurtarma ekibi gönderdi.

İçişleri Bakanlığı Emniyet Teşkilatı bünyesindeki Sivil Savunma Ekibi, 16 vatandaşı enkazdan kurtarmayı başardı.

Arama kurtarma ekibi komutanı Tuğgeneral Almatri Ahmed, deprem bölgesinde karşılaştığı manzaranın yanı sıra Türk halkının misafirperverliğinden ve dayanışmasından övgüyle bahsetti.

Sudan’dan kurtarma çalışmalarına destek

Ahmed, 7’si sağlık personeli 40 kişilik ekibin Sudan ordusuyla Savunma ve İçişleri Bakanlığı koordinesinde Türkiye’deki deprem bölgesine arama kurtarma çalışmaları için gönderildiğini, sivil bir kargo uçağıyla 10 Şubat’ta Gaziantep’e vardıklarını ve oradan Adıyaman’a geçtiklerini söyledi.

“Anlatılanlardan çok daha büyük tahribatla karşılaştık”

Depremle ilgili ilk gelişmeleri ve görüntüleri televizyonlardan takip ettiklerini sonrasında Türk Büyükelçiliği ile yaptıkları koordinasyon toplantısında daha fazla bilgi sahibi olduklarını belirten Ahmed, “Haberlerdeki görüntülerden ve anlatılanlardan çok daha büyük bir tahribatla karşılaştık. Manzara oldukça korkunçtu.” dedi.

“AFAD ve Jandarma’nın iş birliğinde çalıştık”

Depremin 5. gününde, yaklaşık 100 saat sonra çalışmalara katılmalarına rağmen ilk günde enkazdan 3 kişiyi sağ çıkardıklarını aktaran Almatri, kurtarma faaliyetlerinden bahsetti:

Sonraki gün de 2 kişiyi kurtardık. 17 kişinin de maalesef cansız bedenlerine ulaştık. Kalp atışından enkaz altındaki canlıyı tespit eden radar cihazımızın çalışmalarımızda büyük katkısı oldu. Bölgedeki diğer arama kurtarma ekipleri, AFAD ve Jandarma’nın iş birliğinde yürüttüğümüz çalışmalarda da 11 kişiyi kurtardık.

Gözden Kaçmasın Sudan, Türkiye’deki depremzedelere 2 bin çadır gönderdi Haberin Detayları

“Türk halkı, büyük bir misafirperverlik gösterdi”

Türk halkındaki birlik, beraberlik ve dayanışma ruhundan çok etkilendiğini dile getiren Ahmed, şunları kaydetti:

İşimiz kolay değildi, ancak koordinasyon oldukça iyiydi. Türk halkı, her konuda destek olup büyük bir misafirperverlik gösterdi. Bu arama kurtarma faaliyetinin bir parçası olduğumuz için mutlu ve gururluyuz. Allah, kardeş Türkiye devleti ve halkına bir daha böyle felaketler yaşatmasın. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet yaralılara acil şifalar diliyorum.

Sudan’ın Türkiye’ye yardımları

Sudan, Kahramanmaraş merkezli, 11 ili etkileyen ve asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerin ardından afet çalışmalarına destek için 10 Şubat’ta 7’si sağlık personeli 40 kişilik arama kurtarma ekibini, beraberindeki gıda maddeleri, çadır ve battaniye yardımı ile Türkiye’ye göndermişti.

“Tüm imkanlarımızla her zaman yardıma hazırız”

Sudan Ulusal Afet ve Acil Durum Yönetimi Genel Müdürü Tümgeneral Kuraşi Hüseyin Abdulkadir, arama kurtarma ekibi için düzenlenen karşılama töreninde yaptığı açıklamada destek mesajı vermişti:

Arama kurtarma ekibimizi Sudan’ın elçileri olarak Türkiye’deki kardeşlerimize destek için gönderdik. Sudan, ilk kez bir arama kurtarma ekibini afetlere müdahale etmek üzere dışarıya gönderdi. İnşallah ileride güzel günlerde de bu iş birliğimiz sürer. Bundan sonra da gerektiğinde tüm imkanlarımızla Türkiye ve Türk kardeşlerimize her zaman yardıma hazırız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir