Tarihi kentin sokaklarını atlarla gezdiler

Tarihi kentin sokaklarını atlarla gezdiler

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Safranbolu ilçesinde Arnavut kaldırımlı sokaklarda nal sesleri yükseldi

KARABÜK – Binicilik ve Kültür Derneği, Ride4Far takımı ve Safranbolu Oğuzhan At Çiftliği koordinesinde binicilik tutkunları, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve “En yeterli korunan 20 kent” ortasında bulunan Karabük’ün Safranbolu ilçesinde tarihi sokakları atlarla gezdi.

Osmanlı devrinden kalma han, hamam, konak, cami, çeşme ve köprülerle açık hava müzesini andıran tarihi ilçenin Arnavut kaldırımlı sokaklarında yüz yıllar evvel olduğu üzere yeniden nal sesleri duyuldu. İstanbul, Ankara, Kocaeli ve Bolu üzere birçok kentten yaklaşık 60 at binicisinin yer aldığı küme, Tarihi çarşı bölgesine safari düzenledi. Tarihi sokaklarda atlarla gezen biniciler, vatandaşlar ve turistler tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Vatandaşlar, Tarihi Çarşı’nın dar sokaklarından geçen binicileri telefonlarıyla kayda alırken, birtakım esnaflar binicilere lokum ikram etti.

Oğuzhan At Çiftliği işletmecisi Oğuzhan Güngör, İhlas Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, iki günlük hoş bir safari düzenlediklerini belirtti. Güngör, “Cumartesi günü Sırçalı bölgesine at sırtında hoş bir orman gezisi yaptık. Sonrada iftar programı yaptık. Bugün de Tarihi Çarşı’da sokaklarında 55 atlık yürüyüş çeşidi düzenledik. Bolu, İstanbul, Kocaeli, Ankara ve birkaç vilayetten gelen atlılarla oluşturduğumu konvoy hoş ilgi gördü. Başarılı halde etkinliğimizi tamamladık” dedi.

At binicisi Özgür Peştanlı da Binicilik ve Kültür Derneği ve Ride4Far grubu olarak toplandıklarını belirtti. Türkiye’nin her yerinden at sahipleri, çiftlik sahipleri ve binicilerle birlikte Safranbolu’da konuk edildiklerini tabir eden Peştanlı, “Buradaki yerleri, kanyonları gezdik ve herkes çok memnun ayrıldı. Bundan sonra değişik etkinlikler ve ilçelerde devam edeceğiz” diye konuştu.

Tarihi Çarşı çeşidini da kıymetlendiren Peştanlı, şunları kaydetti:

“Çok hoştu, halk çok mutlu kaldı. Birçok fotoğraf karesi aldılar bizden. Tahminen bizi çok yeterli tanıyorlar tahminen de tanımıyorlar lakin bu saatten sonra bizi tanıyacaklarına inanıyoruz. Teklif gelirse bir daha Safranbolu’ya gelmek isteriz, çok düzgün karşılandık ve çık başarılı bir ilçe.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir