Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci: Çiftçilere ay sonuna kadar 71,5 milyon lira ödenecek

Yeni eklenen Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci: Çiftçilere ay sonuna kadar 71,5 milyon lira ödenecek son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile Osmaniye İl Jandarma Komutanlığı’nda düzenlenen koordinasyon toplantısı sonrasında bir konuşma gerçekleştirdi.

“Devlet Su İşleri ve Orman Genel Müdürlükleri sahada”

Kirişci, Bakanlık olarak Devlet Su İşleri ve Orman Genel Müdürlüklerinin makine parkını devreye aldıklarını belirterek, bunların 4 bin 987 makine ve ekipmanının, 1 uçağın, 2 helikopterin ve 14 bin 149 personelin 12 günden bu yana sahada çalıştığını bildirdi.

Bütün gayelerinin vatandaşların yarasını kısa zamanda sarabilmek ve onlara küçük de olsa katkılar sağlayabilmek olduğunu vurgulayan Kirişci, misafirhaneler hakkında şu bilgileri verdi:

6 bin 364 yatak kapasitesine sahip misafirhanelerimizde depremzedelerimizi ağırlıyoruz. Onların her türlü ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. Soğuk bir zaman ve her yer Osmaniye ve Adana gibi şanslı değil.

Gıda denetimi sürüyor

Kirişci, gıdanın ve gıda üreten işletmelerin böyle zamanlarda kontrolünün önemli olduğuna işaret ederek, 269 görevli uzman personelle 6 bin 776 gıda denetimi gerçekleştirildiğini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

Kendi regülasyon kurumlarımız dahil. TMO, Çaykur, ESK ve Türkşeker, gibi kurumlarımız kendi görev alanları da olmasa da her türlü konuda vatandaşlarımıza yardımcı olmak için büyük bir çaba sarf etmiş, gerekli dağıtımları ve insani ihtiyaçları, gıda maddelerini kısa sürede ulaştırmıştır.

“Gıda konusunda en ufak bir aksaklık yok”

Osmaniye’nin bir tarım kenti olduğunu ifade eden Kirişci, şunları kaydetti:

Gıda konusunda en ufak bir aksaklık yok. Tarımsal üretimimizin aksamaması gerekiyor. Kırsalda da nüfusu tutmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Her ne kadar 36 adet hayvan barınağında ağır veya yıkık denilebilecek hasar oluşmuş olsa da 15 büyükbaş 91 küçükbaş hayvanın telef olduğunu biliyoruz. Bunun yanında 40 büyükbaş ve 35 küçükbaş hayvanlarımız içinde ilgili birimlerimiz gayret göstermiştir. 226 ton yem, bu ilimizin ilgili köylerine, kırsalda üretim yapan ve hayvancılık faaliyetlerinde bulunan işletme sahiplerine dağıtılmıştır. TMO’nun buradaki binasındaki hasar giderilmiş ve hizmetlerini sürdürmektedir. Biz ne olursa olsun Osmaniye’deki vatandaşlarımızın yanındayız. Cumhurbaşkanımızın Kabine Toplantısı sonrası açıklamış olduğu bir takım desteklerin şubat ayının içinde ödenmesi konusunda alınmış olan kararla 71,5 milyon liralık ödeme bu ay sonuna kadar çiftçilerimizin hesabına yatırılacaktır.

“Bu dönemde dayanışma kıymetli”

Kirişci, acının büyük olduğunu belirterek, acının hafifletilmesi için atılan adımların devam edeceğini dile getirdi. Bu dönemde dayanışmanın kıymetli olduğuna dikkati çeken Kirişci, sözlerini şöyle sürdürdü:

İnsanlarımız bankadan kredi çekip o krediyi bu yardım kampanyasına tahsis etmiş olması mutluluk verici. Bolulu bir kızımız Defne, kendi eşyalarını Doğanşehir’deki kendi akranı olan bir kızımıza gönderiyor. Kendisiyle görüştüm, ilkokul ikinci sınıfta bir kızımız. ‘Ben başka ne yapabilirim diye düşündüm diyor’. Biz büyüklere de nasihat düzeyinde cümleler kuruyor. Bu geleceğimiz olan evlatlarımızı gördükçe geleceğe daha mutlu ve umutlu bakar hale geliyoruz. Rabbim bir daha bu aziz millete bu tür acılar yaşatmasın. Osmaniye’mize geçmiş olsun. Miraç Kandilinizi de tebrik ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir