TARSİM’den deprem bölgesine şu ana kadar 4,2 milyon TL ödeme

Yeni eklenen TARSİM’den deprem bölgesine şu ana kadar 4,2 milyon TL ödeme son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Kahramanmaraş merkezli depremlere bağlı olarak 619 bin 766 büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvanda, 4 bin 254 kovanda, 107 dekar alanda hasar meydana geldi.

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), bu zamana kadar deprem bölgesinde yaşanan 148 hasar için 4,2 milyon TL ödeme gerçekleştirdi.

TARSİM, Türkiye’nin büyük bir afet yaşadığı, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen, merkez üssünün yanı sıra Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa ve Elazığ’da etkili olan depremlerin, sonrasında, TARSİM heyetinin, deprem bölgelerine ziyaret gerçekleştirdiği, sahada birebir gözlemlerde bulunulduğu, bu süreçte, Şanlıurfa, Malatya ve Adana Bölge müdürlüklerinin hasar tespit çalışmaları ve risk inceleme işlemlerine bizzat katılım sağlandığı kaydedildi.

Eksper görevlendirmeleri hızlıca gerçekleştirildi

Açıklamada, depremlerin ardından alınan hasar ihbarları doğrultusunda eksper görevlendirmelerinin hızlıca gerçekleştirildiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

Örneğin; Köy Bazlı Kuraklık Verim Sigortasında, Adana, Adıyaman, Antalya, Aydın, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mardin, Mersin, Muğla, Osmaniye, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak illerinde arpa, buğday, çavdar, tritikale, yulaf ürünleri ile bu ürünlerin sertifikalı tohumluk ürünleri için poliçe son kabulleri 24 Şubat tarihine kadar uzatıldı.

Hayvan Hayat Sigortaları branşındaki hasar tespit organizasyonunda herhangi bir aksaklık olmaması için deprem hadisesi gerçekleşen yakın illerden eksper konusunda destek sağlandı.

“27 milyon 477 bin 115 TL daha hasar ödemesi yapılması öngörülmektedir”

Açıklamada, şu ana kadar deprem bölgesinden tüm tarım sigortası branşlarında 3 bin 269 adet hasar ihbarı alındığı bildirilerek, şu ifadelere yer verildi:

1.534 dosyanın işlemi tamamlanmış olup, 1.587 dosyanın işlemi de devam etmektedir. Depreme bağlı olarak 619 bin 766 adet büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvanda, 4 bin 254 adet kovanda, 107 dekar alanda hasar meydana gelmiştir. Büyükbaş, küçükbaş hayvan hayat sigortaları branşlarında Diyarbakır, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman, Hatay, Malatya, Kilis ve Şanlıurfa’da 124 adet hasar dosyasının işlemleri tamamlanmış olup, üreticilere 929 bin 476 TL hasar ödemesi gerçekleştirilmiştir.

Kümes hayvanları hayat sigortası branşında, Malatya’da 15 hasar dosyasının işlemleri tamamlanmış olup, üreticilere 2 milyon 380 bin 637 TL hasar ödemesi yapılmıştır. Sera Sigortası branşında ise Hatay ve Kahramanmaraş’taki 4 hasar dosyasının işlemleri tamamlanmış olup, 840 bin 300 TL hasar ödemesi gerçekleştirilmiştir. Tarım sigortası branşlarında bu zamana kadar 148 hasar dosyası için toplam 4 milyon 248 bin 748 TL hasar ödemesi yapılmıştır. Ayrıca, değerlendirmesi devam etmekte olan toplam 3 bin 121 adet hasar ihbarı için 27 milyon 477 bin 115 TL daha hasar ödemesi yapılması öngörülmektedir.

Deprem bölgesinden gelen ihbarlara öncelik tanınıyor

Deprem bölgesinden gelen ihbarlara öncelik tanınıyor

Açıklamada, hasar ihbarlarının, TARSİM Mobil, BİP Danışma Hattı, “www.tarsim.gov.tr” ve 7/24 hizmet veren “0850 250 82 77” numaralı Çağrı Merkezi aracılığıyla gerçekleştirildiği, Bitkisel Ürün ve Sera Sigortası branşlarında IVR (Sesli Yanıt Sistemi) üzerinden de hasar ihbarı yapılabileceği bildirildi. Depremden etkilenen bölgedeki sigortalı üreticilere özel olarak, 7/24 hizmet veren 0850 250 82 77 numaralı Çağrı Merkezi aracılığıyla, tüm tarım sigortaları branşlarında hasar ihbarında bulunulması ve canlı destek alınabilmesi şeklinde organize olunduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

Bitkisel ve Sera Sigortası branşlarında; normal şartlarda hasar ihbarları, dijital kanallar ve acenteler aracılığıyla ya da çağrı merkezi aranarak, IVR (Sesli Yanıt Sistemi) üzerinden oluşturulmaktaydı. Ancak deprem sebebiyle poliçe numarasını bilmeyen, acentesine ulaşamayan veya internete erişim sağlayamayan üreticiler için, Çağrı Merkezinden müşteri temsilcileri tarafından canlı destek sağlanarak hızlıca hasar ihbarları açılması hususunda hizmet verilmeye başlandı.

Özellikle, hayvan hayat branşında ihbar açılırken kulak küpe numarası paylaşılması gerekirken, bu süreçte hayvan kulak küpe numarasını bilmeyen yetiştiriciler için poliçede yer alan herhangi bir hayvan üzerinden ihbar kaydı oluşturularak, kısa zamanda eksper ataması yapılması sağlanarak, hasar tespit işlemleri hızlandırıldı. Ayrıca yine deprem bölgelerinden Çağrı Merkezini arayan veya diğer kanallardan sigortalılar tarafından iletilen taleplere öncelik verilerek, kısa zamanda geri dönüş sağlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir