Tayvan’da depremzedelere yardım kampanyası yoğun ilgi gördü

Yeni eklenen Tayvan’da depremzedelere yardım kampanyası yoğun ilgi gördü son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

23,5 milyon nüfusa sahip Tayvan, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası Türkiye ile dayanışma mesajı verdi.

Arama kurtarma ekipleri deprem bölgesine sevk edilirken, Tayvan hükümetinin sağladığı nakit yardımın yanı sıra halk da hükümetin bağış hesaplarına katkıda bulundu.

30 milyon dolar bağış, 600 tonluk malzeme

Tayvan lideri Tsai Ing-wen ve üst düzey hükümet yetkilileri, birer maaşlarını afet çalışmalarına destek için bağışlama kararı aldı.

Depremzedelere yönelik yardımların sürdüğü Tayvan’da Taipei Türk Ticaret Ofisi Temsilcisi Muhammed Berdibek’in organize ettiği kampanya kapsamında 30 milyon dolar bağış alındı. Ayrıca, 600 tonluk malzeme toplandı.

Berdibek: Ofisler kilitlendi

Berdibek, depremin ilk gününden itibaren Tayvanlıların yoğun ilgisi karşısında gözlerinin yaşardığını söyledi:

İlk yardım çağrısını yaptığımız an, 130 kişilik kurtarma ekiplerini gönderdiler. Bunu çok hızlı bir şekilde mobilize ettiler. Yardım çağrısına çıktığımız andan itibaren hem ofisimiz hem de Türk Hava Yolları (THY) ofisi kilitlendi. Biz de buna çare bulmak için depo bulduk.

Binlerce gönüllü Türkiye’ye yardım için çalıştı

7 günlük çalışma sürecinde günlük 2 bin 500 kişinin destek sağladığını aktaran Berdibek, verileri paylaştı:

Şu ana kadar gönderdiğimiz yardım, kilo olarak 120 ton. Bundan sonraki süreçte 180 ton ağırlık bekliyoruz. Her gün yaklaşık 14 tır depodan yola çıkıp, THY’ye teslim ediliyor.

Önce acil ihtiyaçlar gönderiliyor

Muhammed Berdibek, gelen yardımları sınıflandırdıklarını ve acil ihtiyaçların sevkiyatına öncelik verdiklerini dile getirdi.

Yardım faaliyetlerine gönüllü bir şekilde katılan Tayvanlılar, depremzedelerle dayanışmalarını ifade ederken, “Vazgeçme Türkiye” mesajı verdi.

“Türkiye, bize ilk yardım elini uzatan ülke oldu”

Öte yandan Tayvan lideri Tsai, Türkiye’nin, 1999’da yaşanan depremde Tayvan’a arama kurtarma ekibi gönderen ilk ülke olduğuna dikkati çekerek şöyle demişti:

20 yıl önce, (Tayvan depreminde), Türkiye bize ilk yardım elini uzatan ülke oldu. Şimdi biz bu iyiliğe karşılık veriyoruz.

Tayvanlı kurtarma ekibi: Tüm imkanlarımızla hazırız

Tayvan kurtarma ekibindeki görevliler de Türkiye’ye 1999’da yaptığı yardım için teşekkür ederek tüm kaynakları ve imkanlarıyla yardıma hazır olduklarını vurgulamıştı.

Gözden Kaçmasın Tayvan Cumhurbaşkanı ve yardımcısı maaşını Türkiye’ye bağışlayacak Haberin Detayları
Tayvan’dan arama kurtarma ekibi Türkiye’ye geldi Haberin Detayları

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir