Togg’a talep 80 bini buldu

Yeni eklenen Togg’a talep 80 bini buldu son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

AA & Ensonhaber

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Star TV ve NTV ortak yayınında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ön siparişleri alınmaya başlanan yerli elektrikli araba Togg’la ilgili soru üzerine Erdoğan, Togg’un yollara çıkacak olmasının kendisini heyecanlandırdığını tabir etti.

Togg’a talep 80 bini buldu

Togg’un 85 milyonun ortak gururu olduğunu lisana getiren Erdoğan, “Şu ana kadar talep 80 bin” dedi.

Erdoğan, Togg’un ağır sipariş aldığını, 60 yıllık hayali gerçeğe dönüştürdüklerini söyledi.

Togg’un 7 rengi bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, bu ay sonundan itibaren caddeleri zenginleştirecek Togg’un Türkiye Yüzyılı’nın gerçek nişanesi olacağını lisana getirdi.

24 saat dolmadan 22 bin 150 sipariş verildi

Büyük bir gurur yaşadıklarını aktaran Erdoğan, Togg için 16 Mart’ta ön siparişlerin alınmaya başladığını anımsatarak birinci 24 saat dolmadan 22 bin 150 sipariş verildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

Ne diyorlardı, ‘Bu otomobilin fabrikası nerede?’ Fabrikayı açtık mı? Açtık. Sonra ne dediler, ‘Üretemezsiniz.’ 29 Ekim’de Togg’u banttan indirdik mi? İndirdik. Sonra ne dediler? ‘Üretirsiniz lakin satamazsınız.’ Artık ne oldu? 75 binden fazla sipariş aldık. Bay Kemal, altılı koalisyon, bak nasıl satılıyormuş? 27 Mart’a kadar ben inanıyorum ki sipariş sayısı 100 bini geçer. Bunlar piyasaya yeni giren bir araç için muazzam sayılar.

“Asıl ‘babayiğitler’ milletimiz”

Bunların milletin Togg’a olan inancını, teveccühünü gösterdiğini söyleyen Erdoğan,

Milletimiz bu projenin, bu heyecanın ortağı, asıl sahibi. Hani biz daima diyoruz ya ‘babayiğitler’, asıl babayiğitler işte milletimiz, bu teveccühü ile gösteriyor

dedi.

“2030’a kadar 1 milyon Togg üretmiş olacağız”

Türkiye’de 2012’den beri satılan elektrikli araba sayısının 14 bin 780 olduğunu bildiren Erdoğan, 10 yılda satılan elektrikli araba sayısının beş katı kadar siparişi 6 günde alan Togg’un oluşturduğu havanın, Türkiye’nin elektrikli araçlara geçişte en süratli aralık kat eden ülkelerden birisi olacağını gösterdiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan,

Biz araba diyoruz fakat üreticileri ne diyor, ‘akıllı cihaz’ diyor. Togg akıllı aygıtımızın üretim maksadı bu yıl 20 bin ancak inşallah 2030’a kadar 1 milyon Togg üretmiş olacağız. İyi olsun.

diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir