Trump’ın başı bu sefer kötü dertte! Hakim karşısına çıkacak birinci ABD Lideri olacak

Eski ABD Lideri Donald Trump, yetişkin sinemaları yıldızı bir bayanla girdiği alaka sonrası “sus payı” ödediği suçlamasıyla ilgili 4 Nisan’da hakim karşısına çıkacak.CNN’e konuşan dava hakkında bilgisi olan iki kaynağa nazaran, Trump’ın salı mahallî saat ile 14.15 sularında Manhattan ceza mahkemesine çıkması bekleniyor.

DİĞER TÜM DAVALAR DURDURULACAK

Salı öğlenden sonra adliye binasında yaya trafiğini azaltarak güvenliği sağlamak için tüm başka mevzuların ertelenmesinin planlandığı, Trump’ın mahkemeye çıkacağı mühlet boyunca başka tüm dava faaliyetlerinin durdurulacağı bilgisi paylaşıldı. Associated Press de (AP) Trump’ın bugün gelmesinin istendiğini fakat avukatlarının eski liderin güvenliğinden sorumlu Bâtın Servisin güvenlik hazırlıkları yaparken ek vakte gereksinimi olduğunu söylediğini yazdı.

30’DAN FAZLA SUÇLAMA VAR

Trump hakkındaki iddianamede, yetişkin sinemaları yıldızı Stormy Daniels’e “sus payı” ödeme dahil seçim kampanyası ve iş kayıtlarında ihlal hareketlerini içeren 30’dan fazla suçlama bulunduğu belirtiliyor. Suçlama belgesinin şu an mühürlü olması nedeniyle, açılması için mahkeme kararı gerektiği ve salı yapılacak birinci duruşmaya kadar iddianamenin kopyasının Trump’ın hukuk takımı ile paylaşılmasının beklenmediği tabir ediliyor.

TRUMP İSTEKLİ OLARAK TESLİM OLACAK

Bu sabah NBC’ye konuşan Trump’ın avukatı Joe Tacopina, eski liderin hakkındaki iddianame üzerine savcılıkla hatalı olduğuna dair rastgele bir pazarlık yapmayacağını, iddianameye karşı “önemli yasal itirazlar” sunmayı planladığını söyledi. Tacopina, eski lidere salı “kelepçe vurulmayacağını” belirterek, Trump’ın “kesinlikle” istekli olarak Manhattan’daki kolluk kuvvetlerine teslim olacağını kaydetti ve “Mar-a-Lago’daki malikanesinde saklanamayacak.” tabirini kullandı.

TRUMP KARŞI MÜRACAAT YAPACAK

CNN’e açıklama yapan Trump’ın öbür avukatı Jim Trusty de Trump’ın hukuk grubunun, hakkındaki suçlamalarla ilgili duruşma potansiyel olarak başlamadan evvel iddianameyi reddetmek için karşı bir müracaat yapacakları bilgisini paylaştı. Trusty, iddianame kendilerine ulaşmadığı ve şimdi bir dava numarası olmadığı için karşı başvuruyu ne vakit yapabilecekleri konusunda “kesin zamanı” bilmediğini lakin “yakında” olacağını belirtti.

NEW YORK’TA HARİKA GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Diğer taraftan, büyük heyetin Trump’ı suçlanmasıyla birlikte, mahkeme binası ve Trump Tower civarı başta olmak üzere New York kentinde de güvenlik tedbirleri fevkalâde biçimde artırıldı. New York Polis Departmanında (NYPD) bütün memurlar, rütbesine bakılmaksızın bugünden itibaren misyona çağırılırken, şimdilik kentte kayda paha rastgele bir güvenlik tehdidi bulunmadığı tabir edildi.

“BAŞKAN, EMNİYET İLE İRTİBAT HALİNDE”

New York Belediye Lideri Eric Adams’ın basın sözcüsü Fabien Levy, üst seviye yöneticilerin kentin güvenliği için birbiri ile daima irtibat halinde olduğunu belirterek, “Başkan emniyet yetkilileri ile irtibat halinde ve NYPD, alanda meydana gelen olaylara cevap vermeye, New Yorkluları inançta tutmaya her vakit hazır.” sözlerini kullandı. Trump’ın güvenliğinden sorumlu Zımnî Servis üyelerinin, bugün NYPD, bölge savcılığı ve mahkeme yetkilileri ile bir ortaya gelerek 4 Nisan’daki tarihi duruşmanın lojistiğini gözden geçireceği belirtildi.

TRUMP ABD TARİHİNE GİRECEK

Görüşmelerde, konvoyunun gelişinden başlayarak Trump’ın gözaltına alınma sürecinde neler yapacağı, parmak izinin nasıl alınacağı, sabıka fotoğrafı çekimi ve akabinde mahkemeye çıkarılması üzere süreçleri ayrıntıları ile değerlendirecekleri tabir edildi. Trump, Amerikan tarihinde kendisine yöneltilen bir suçlama nedeniyle hakim karşısına çıkacak birinci eski lider olacak.

PROTESTO DAVETİ YAPMIŞTI

ABD’de 2024 başkanlık seçimlerine aday olan Trump, 18 Mart’ta Manhattan Bölge Savcısı’nın soruşturmasıyla ilgili tutuklanmasını beklediğini duyurmuş ve bu nedenle protesto davetinde bulunmuştu. Trump, dün heyetin hakkında verdiği suçlanma kararını “siyasi” olarak nitelemiş ve bunun “seçimlere müdahale” olduğunu savunmuştu.

“SUS PAYI” SUÇLAMASI

Yetişkin sinemaları yıldızı Stormy Daniels, Trump ile cinsel bağlantıya girdiği argümanı konusunda sessiz kalması için 2016 yılında 130 bin dolar ödeme karşılığında bir muahedeye imza attığını fakat Trump tarafından imzalanmadığı için bunun geçersiz olduğunu savunmuştu.

TRUMP ARGÜMANLARI YALANLAMIŞTI

Trump, Daniels’in argümanlarını yalanlarken, Trump’ın 2016’daki seçim kampanyasından evvel avukatlığını yapan Michael Cohen, Daniels’a Trump ismine kendi hesabından 130 bin dolar ödeme yaptığını doğrulamıştı. Cohen, Trump şirketleri tarafından daha sonra kendisine ikramiyelerle yaklaşık 420 bin dolar geri ödeme yapıldığını argüman etmişti.

BÖLGE SAVCILIĞI SORUŞTURMA BAŞLATMIŞTI

Trump’ın seçim kampanyasına yönelik yürütülen soruşturmada “yalan söyleme” ve “vergi kaçırma” suçlamalarıyla Aralık 2018’de gözaltına alınan Cohen, mahkemede 3 yıl mahpus cezasına çarptırılarak Mayıs 2019’da cezasını çekmek üzere Otisville’deki federal hapishaneye gönderilmişti. O yıllarda federal savcılar Trump’a yönelik rastgele bir inceleme başlatılmasına gerek duymazken, Manhattan Bölge Savcılığı “sus payı” ödemesi olarak bilinen soruşturmayı başlatmıştı. Savcılığın, kelam konusu ödemenin seçim kampanyası çerçevesinde yasal durumu ve ödeminin şirket kayıtlarına nasıl yansıtıldığı üzerinde inceleme yaptığı söz edilmişti.

Kaynak: AA / Aktüel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir