TÜED, depremle ilgili ölüm ve malul aylığında kolaylık talep etti

Yeni eklenen TÜED, depremle ilgili ölüm ve malul aylığında kolaylık talep etti son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Deprem felaketinde hayatını yitirenlerin geride bıraktıkları ve çalışamayacak durumda kalanların hayatlarını bir nebze olsun rahatlatmak için Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) aylık bağlanması konusunu gündeme getirdi.

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, bir açıklama yaparak, depremzedelere gelir ve aylık bağlanmasında kolaylık istedi.

SGK gelir ve aylık bağlamada kolaylık

Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybeden sigortalıların hak sahiplerine ve malul olanlara Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) gelir ve aylık bağlamada kolaylık sağlamasını istedi.

“Devletimizin gerekli adımları atacağına inanıyoruz”

Çok sayıda can kaybına ve yıkıma yol açan felaketlerin ardından yaraların sarılması için sosyal devletin rolü ve önemine dikkati çeken Ergün, şunları kaydetti:

Son yaşadığımız deprem maalesef 44 binin üzerinde can kaybına, yüz binlerce kişinin yaralanmasına neden oldu. Böyle bir tablo karşısında devletimizin desteği büyük önem taşıyor. Devletimizin, sosyal devletin gereği olarak gerekli adımları atacağına inanıyoruz. Bu kapsamda, hayatını kaybeden sigortalıların hak sahiplerine ve malul olan vatandaşlara Van depreminde olduğu gibi kolaylık sağlanmalı.

“30 gün sigortalılık aylık bağlanması için yeterli olsun”

Ölüm aylığı ve malul aylığı bağlanmasında 30 günlük prim yeterli kabul edilmeli. Ayrıca, depremde hayatını kaybeden sigortalıların birinci derece yakınları ile malul kalanlara kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam sağlanması için özel bir düzenleme yapılmalı.

“Veraset ve intikal vergisi beyannamesi istenmesin”

Ergün, deprem bölgesinde veraset ve intikal vergisi beyannamesi verilmesinin mümkün olmadığını belirterek, hem beyannamenin verilmiş kabul edilmesi hem de vergi alınmaması için yasal bir düzenleme yapılması talebinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir