Tüketiciler Birliği, kasko yapmayan sigorta şirketlerini uyardı

Yeni eklenen Tüketiciler Birliği, kasko yapmayan sigorta şirketlerini uyardı son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Kahramanmaraş depremi nedeniyle yıkımlar yaşandı.

Bu nedenle vatandaşların araç ve evlerini sigortalama konusuna ilgisi arttı.

“Sigorta talepleri ‘deprem riski’ bahanesiyle geri çevriliyor”

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin de gündeme ilişkin bir açıklama yaparak, depremden etkilenen 11 il dışında da araç ve ev için kasko yaptırmak isteyenlerin bazı sigorta şirketleri tarafından deprem riski” bahanesiyle geri çevrildiğini söyledi.

“Deprem bölgesinde sigorta yapılabilir”

Şahin, sigorta firmalarının, Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkım yaşanan 11 ilde işlem yapmama hakkı bulunduğunu şu sözlerle belirtti:

Ancak yıkımın olmadığı illerde sigorta şirketlerinin, isteyen herkesin işlemini yapmak zorunda olduğunu vurgulayan Şahin, “Deprem olmamış, zarar görmemiş bir ilde deprem olma ihtimalinden dolayı kaskodan kaçınmaları doğru değil, bu yanlış. Sigorta şirketlerinin böyle bir hakkı yok. 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun bunu çok açık bir şekilde söylüyor. Diyor ki, satıcı ve sağlayıcı mal ve hizmet satan kişiler, kurumlar asla bunu satmaktan kaçınamazlar. Şu anda Kayseri’de deprem yok, Yozgat’ta deprem yok, Ankara’da deprem yok. Burada deprem olma riski var diye kasko yapmamak diye bir uygulama olamaz

“DASK bildirimi doğru metrekare üzerinden yapılmalı”

Şahin, depremin ardından pek çok kişinin Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) sigortası yaptırmak için başvuruda bulunduğunu kaydetti.

DASK sigortasını yaptıracaklara da uyarıda bulunan Şahin, şöyle dedi:

Sigorta şirketleriyle görüştüğümüzde tüketicilerin bu konuda bir şeyi eksik yaptığının farkına vardık. Prim yüksek çıkmasın diye metrekarenin düşürülmesini kabul eden tüketicilerin olduğunu duyduk. Örneğin 150 metrekare evde oturan bir vatandaş pirim düşük çıksın diye evine 50 metrekare diyor. Ama olası bir yıkımda da 50 metrekarelik ödeme alacağını bilmesi gerekiyor. Sigorta şirketleri yıkımın söz konusu olduğu bölgelerde metrekare başına düşen inşaat maliyetinden geri ödeme yapıyor. Örneğin 150 metrekare bir evin inşaat maliyeti 400 bin lira, piyasa değeri ise 1 milyon lira. Sigorta şirketi tüketiciye inşaat maliyetini geri ödüyor. Bu konuda Hazine ve Maliye Bakanlığının müdahale yetkisi var. Ödemeyi piyasa değeri üzerinden ödettirebilir. Onu da önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir