Türkiye, Avrupa rüzgar enerjisi gücünde 6’ncı sıraya çıktı

Yeni eklenen Türkiye, Avrupa rüzgar enerjisi gücünde 6’ncı sıraya çıktı son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Dünyada yenilenebilir çevre tehditlerine karşı yenilenebilir enerji arayışı arttı. Bu arayışın Avrupa’daki ülkelerdeki payı bir raporla ortaya kondu.

Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği WindEurope, “2022 Avrupa Rüzgar İstatistikleri ve 2023-2027 Görünümü” raporunu yayınladı.

Rapora göre, 2022’de sisteme ilave edilen rüzgar türbinlerinin kapasite ortalaması karasal rüzgar santralleri için 4,1 megavat, deniz üstü rüzgar santralleri için 8 megavat oldu.

Almanya 66 bin 322 megavatla Avrupa’da lider

Avrupa’da ulaşılan toplam 254 bin 788 megavatlık kurulu gücün üçte birini oluşturan 5 ülke, toplam rüzgar enerjisi kapasitelerine göre Almanya 66 bin 322 megavat, İspanya 29 bin 798 megavat, Birleşik Krallık 28 bin 499 megavat, Fransa 21 bin 135 megavat ve İsveç 14 bin 585 megavat olarak kayıtlara geçti.

Türkiye Avrupa’da geçen yıl önceki yıla göre bir basamak yükseldi

Türkiye’de geçen yıl ilave edilen rüzgar enerjisi kapasitesi 867 megavat olurken, toplam kurulu güç 11 bin 969 megavata yükseldi, böylelikle Türkiye kurulu güç sıralamasında Avrupa’da geçen yıl önceki yıla göre bir basamak yükselerek 6. sırada yer aldı.

Elektrik üretiminde rüzgarın payı artıyor

Rapora göre, Avrupa’da elektrik üretiminin payı giderek artıyor.

Buna göre, Danimarka’da rüzgardan üretilen elektriğin payı, tüm elektrik üretimi içinde yüzde 55 ile en yüksek seviye olarak kaydedildi. Danimarka’yı yüzde 34 ile İrlanda ve yüzde 28 ile Birleşik Krallık takip etti.

Bu alanda, Almanya ve Portekiz yüzde 26 oldu. Rüzgar enerjisinin İspanya ve İsveç’te ise tüm elektrik kapasitesindeki payı yüzde 25 olarak kayıtlara geçti.

Türkiye’nin elektrik kurulu gücünün içindeki rüzgar enerjisinin payı yüzde 11

Türkiye’nin ise tüm elektrik kurulu gücünün içindeki rüzgar enerjisi kurulu gücünün payı yüzde 11 seviyesinde bulunuyor.

Hedef, yenilenebilir enerjinin payının 2030’da yüzde 45’e çıkması

Rapora göre, AB, yenilenebilir enerjinin toplam elektrik üretimindeki payını 2030’da yüzde 45’e çıkarmayı hedefliyor.

AB’nin bu hedefe ulaşması için 2023-2030 döneminde her yıl ortalama 31 bin megavatlık kapasiteyi elektrik sistemine dahil etmesi gerekiyor.

Ukrayna, savaşa rağmen yatırımları kesmedi

Öte yandan, rapora göre, Rusya-Ukrayna Savaşı süresince enerji altyapıları ciddi zarar gören Ukrayna, savaş döneminde olmasına rağmen rüzgar enerjisi kurulumlarını durdurmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir