Türkiye de dahil 27 İslam ülkesinde mübarek ramazan ayı başladı

Yeni eklenen Türkiye de dahil 27 İslam ülkesinde mübarek ramazan ayı başladı son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

AA

Türkiye, Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Bahreyn, Yemen, Mısır, Filistin, Tunus, Sudan, Suriye, Libya, Cibuti, İran, Ürdün, Umman, Cezayir, Moritanya, Fas, Malezya, Endonezya, Irak, Lübnan, Somali, Komor Adaları ve Pakistan’da resmi makamların açıklamalara nazaran ramazanın başlangıcı olarak 23 Mart Perşembe günü belirlendi.

Bangladeş resmi ajansı ve Hint Alimler Birliği’nden yapılan açıklamalarda Bangladeş ve Hindistan’da ramazanın birinci gününün cuma olacağı kaydedildi.

Ülkelere nazaran farklılık nereden kaynaklanıyor?

İslam hukukunda temel alınan hicri takvim başlangıcı ve bitişi ayın hareketlerine nazaran belirlenen aylardan oluşuyor.

Ramazan ayı da ay takvimine nazaran her yıl değiştiğinden ramazan ayının başladığını tespit etmek gerekiyor.

İslam fıkhında yeni ayın tespiti için iki görüş bulunuyor, ay başlarının belirlenmesinde çıplak gözle görülme sistemini tercih edenler ile bilimsel ölçüm ve hesaplamaları temel alan fıkıh otoriteleri vakit zaman tarihlendirme konusunda farklılaşıyor.

İslam ülkelerinin kimilerinin hilalin dünyanın rastgele bir yerinde görülmesini değil kendi ülkelerinde görülebilirliğini temel alması nedeniyle ramazan ayının başlangıcında farklılıklar yaşanabiliyor.

Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığı da ramazan ayının başlangıcı ve bayramların tespitinde İslam alimlerinin büyük çoğunluğunca benimsenmiş hilalin mahallî görülmesini değil dünyanın rastgele bir yerinden görülmesini (ihtilaf-ı metali) temel alıyor.

Gözden Kaçmasın Ramazan’ın birinci günü yapılacak ibadetler neler? İşte okunacak mühlet, zikir, dua ve tespihler… Haberin Detayları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir